UA / RU
Підтримати ZN.ua

Клітини раку пожирають самі себе, щоб вижити

Науковці виявили механізм, завдяки якому можна запустити самознищення клітин раку.  

Команда науковців з Копенгаґенського онкологічного уныверситету виявила, що ракові клітини відновлюють небезпечні ушкодження своєї мембранної оболонки, повідомляє "Популярная механика". Вчені з'ясували, що клітини раку застосовують макропіноцитоз - це коли клітини покривають пошкоджену ділянку мембрани.

Розрив мембранної оболонки будь-якої клітини здорової або ракової, може спровокувати витік рідини і привести до загибелі клітини. Тому, коли вони отримують певне пошкодження, то єдиний спосіб вижити - це залатати діру. Потім її частинки діляться на фрагменти й відправляють в лізосоми, якы виконують функцію розщеплення непотрібних фрагментів.

Завдяки цьому ракові клітини можуть повторно використовувати пошкоджені мембранні оболонки як додаткове джерело живлення. Вчені повторили такий процес у лабораторії. Вони використали лазер, щоб зробити невеликі дірки у мембранах ракових клітин. Таке втручання запустило такий же макропіноцитоз, як і у здорових клітин. 

Більш того, вчені виявили, що можуть втручатися в цей процес і впливати на нього речовинами, які блокують утворення маленьких сфер. Таким чином вони змогли зупинити регенерацію ракових клітин, у результаті чого - вони гинуть. 

Керівник групи дослідників Джаспер Найландстед додав, що результат їхнього відкриття дає більше уявлень про те, яким чином ракові клітини виживають. Окрім цього, вони змогли продемонструвати та відтворити процес макропіноцітозу, що призводить до гибелі клітини. Саме він і може стати головною метою протиракової терапії майбутнього. 

Читайте також: Вчені розповіли, як довго зможуть жити люди до кінця століття

Нагадаємо, що ракові клітини можуть переходити в "сплячий режим". Саме через це, вони можуть не піддаватися хіміотерапії.