UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кліматологи заявили про вину аерозолів у збільшенні частоти посух в тропіках

На погодні умови впливає взаємодія аерозолів і хмар.

Вчені заявили про те, що часті посухи в тропіках, а також повені та сильні дощі, які затопили екваторіальні країни Землі, були викликані взаємодією аерозолів і хмар. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Geoscience.

Вважається, що аерозолі - мікроскопічні краплі рідких речовин і тверді частинки - відображають частину сонячних променів і сприяють конденсації вологи в хмарах, що помітно "охолоджує" нашу планету. Більшість кліматологів припускає, що більша частина аерозолів утворюється завдяки дії парів аміаку та сірчаної кислоти в нижніх шарах атмосфери.

У ході дослідження вчені проаналізували те, як змінювався малюнок випадання опадів на Землі за останні 20-30 років і встановили, що аерозолі сильніше впливають не на температури, а на те, як випадають опади в екваторіальних і тропічних кліматичних поясах планети.

Ці зміни, як раніше вважали вчені, були пов'язані зі зрушеннями в характері руху вітрів, які викликаються підвищенням температури поверхневих вод світового океану і загальним зростанням середньорічних температур. Спостереження американських кліматологів показують, що в цьому процесі замішаний як мінімум ще один фактор – зростання концентрації крапельок і частинок аерозолів в атмосфері.

Як свідчать розрахунки вчених, додавання аерозолів в кліматичні моделі, в яких відсутнє глобальне потепління і зростання концентрації парникових газів, може саме по собі привести до серйозних змін в характер випадання опадів, зрушуючи їх у бік екватора і помірного поясу від тропіків, де сьогодні спостерігаються постійні посухи.

Причиною всіх цих змін, за словами кліматологів, є те, що аерозолі роблять хмари в тропіках більш щільними, завдяки чому опади у екватора і в помірному поясі, де формуються дощові хмари, відбуваються сьогодні частіше, ніж в минулому. Відповідно, цей же механізм пояснює те, чому тропічні регіони усіх континентів світу все частіше охоплюють масштабні посухи.

Раніше повідомлялося про те, що вчені склали карту регіонів Землі, які найбільше постраждали від змін клімату. При складанні карти науковці використовували супутникові дані, отримані в період з 2000 по 2013 рік. Карта була створена на основі аналізу температури повітря, доступності води, а також хмарного покриву. Вчені здійснили розрахунки для кожної окремо взятого ділянки суші в 5 квадратних кілометрів. Деякі ділянки Землі, наприклад Антарктика і Сахара, не були класифіковані через свою безплідність.