UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кліматичні умови змусили паразита змінити поведінку мурах-зомбі

У тропічних і помірних лісах заражені мурахи по-різному поширюють спори.

Вчені з Університету штату Пенсільванія проаналізували вплив грибів-паразитів у різних регіонах і встановили, що кліматичні умови впливають на поведінку паразитів і їхніх жертв. Як повідомляє Naked science, дослідники вивчили поведінку грибів-паразитів Ophiocordyceps unilateralis в Північній і Південній Америці та області східних островів.

Гриби заражають мурах для розмноження. Інфіковані комахи забираються на листя високих рослин і вмирають, щоб дати життя грибу, який розповсюджує свої спори на наступних жертв. Проте вчені з'ясували, що не всі заражені мурахи чіпляються за листя. В лісах помірного клімату, де з приходом осені листя опадає, Кордицепс однобокий змусив мурах закушувати гілки, а деяких навіть навчив обвивати кору ногами для кращого зчеплення. 90% мурах-зомбі в помірних лісах, за оцінками вчених, хапаються за гілки кінцівками.

Дослідники відзначають, що 47 мільйонів років тому ці гриби жили на території Німеччини. Тоді рослини не відкидали листя, але з приходом холодів рослинам, як і грибам, довелося адаптуватися. На думку вчених, в Європі грибам не вдалося перебудувати поведінку мурах, через що паразити вимерли.

Вчені порівняли ДНК різних видів і прийшли до висновку, що перевага гілкам перед листям і здатність чіплятися за них ногами розвивалися незалежно одна від одної.

Раніше вчені встановили, що хиже рослина венерина мухоловка використовує арифметику для того, щоб уникнути помилкових "спрацьовувань" своєї пастки.