UA / RU
Підтримати ZN.ua

Клімат на Землі змінюється з рекордною швидкістю за останні 65 млн років

Дуже швидка зміна клімату на планеті призведе до глобальних перебудов екосистем. Не всі види зможуть пристосуватися.

Зміна клімату сьогодні і поступове зростання середньорічних температур відбувається з рекордно високою швидкістю, заявляють кліматологи в статті, опублікованій в журналі Science.

"Ми знаємо, що в попередні епохи екосистеми адаптувалися до змін температури на кілька градусів протягом декількох тисяч років. Однак зараз їм доведеться зробити те ж саме, але через десятки років. Це на порядки швидше, і вже зараз можна говорити про те, що деяким видам вкрай важко пристосуватися до нових реалій", - заявив Ной Диффенбо зі Стенфордського університету (США).

Диффенбо і його колега Крістофер Філд прийшли до такого висновку, проаналізувавши результати і вихідні набори даних для кількох десятків наукових робіт, що торкалися темпів змін клімату сьогодні і в далекому минулому.

За їх словами, жодна палеокліматична модель навіть близько не підбиралася до швидкості і сили змін, які відбуваються зараз на Землі. Характерним прикладом служить найтепліший період за останні 65 мільйонів років, пізньопалеоціновий термічний максимум, який виник після підвищення температур на п'ять градусів Цельсія за 10 тисяч років.

Цього вистачило для зникнення полярних шапок, вимирання цілих груп морських мікроорганізмів. Тим не менш, за словами дослідників, дана зміна клімату була в 10-100 разів повільніша сучасної.

Вчені вважають, що зміна клімату найсильніше позначиться на сухопутних тваринах і рослинах. За їх розрахунками, їм доведеться мігрувати на кілометр в сторону полюсів Землі щорічно для нейтралізації наслідків зміни клімату, що буде додатково ускладнюватись особливостями топографії місцевості. Багато представників флори і фауни просто не володіють такою можливістю, що призведе до глобальних перебудов екосистем, укладають кліматологи. !zn

Читайте також:

Глобальне потепління до 2050 року може збільшити число воєн на 50 відсотків

Через глобальне потепління сотні американських міст підуть під воду

Вчені передбачили 200-літнє глобальне похолодання

Вчені переоцінили масштаби глобального потепління - катастрофа "не за горами"