Дві групи фізиків з Китаю заявили про те, що їм вдалося досягти безперечної квантової переваги. Тобто створити квантові комп'ютери, які вирішують завдання, практично недоступні для класичних машин, пише Naked science.
Обидві команди вчених працювали під керівництвом "батька кванта" Цзянь-Вей Паня у Хефейській національній лабораторії фізичних наук при Науково-технічному університеті Китаю. Створені вченими квантові комп'ютери мали передбачити розподіл ймовірностей для різних значень на виході квантової схеми. Для невеликої системи впоратися з цим може і звичайний комп'ютер, але зі збільшенням кількості елементів у системі завдання стає майже неможливим.
Одна з груп використовувала фотонний пристрій Juizhang 2.0 — оновлену версію квантового комп'ютера, який уже досяг квантової переваги в 2020 році. Він повинен був оцінити вихідні ймовірності для завдання бозонного семплінгу - процесу, при якому фотони проходять складними оптичними шляхами, генеруючи розподіл ймовірностей. На класичному комп'ютері їх важко отримати.
За словами вчених, їхній квантовий комп'ютер впорався з бозонним семплінгом набагато швидше, ніж суперкомп'ютер, який використовує метод повного перебору для подібного завдання.
Друга група створила надпровідниковий квантовий процесор Zuchongzhi, який мав 66 кубитів у своєму складі і використовує 56 з них для обчислень. Цього вистачило, щоб проводити обчислення у 1000 разів швидше, ніж найкращі суперкомп'ютери, що також демонструє квантову перевагу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше про створення квантового комп'ютера, якому вдалося досягти квантової переваги, заявляли фізики з Науково-технічного університету в Шанхаї.