UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кількість космічного сміття досягла критичної позначки – вчені

Космічне сміття може стати небезпечним для Землі.

Вчені серйозно стурбовані кількістю космічного сміття, яке обертається навколо Землі. На їхню думку, невдовзі воно не тільки буде заважати досліджувати космос, але і стане небезпечним для Землі. При цьому має значення не тільки розмір сміття, але і швидкість, з якою воно обертається.

За словами колишнього вченого NASA Дональда Кесслера, "ми досягли, що називається, "критичної щільності". Досить великі об'єкти в космосі стикаються один з одним і створюють дрібне сміття швидше, ніж воно може бути видалене". На думку вченого, незабаром на навколоземній орбіті буде так багато сміття, що досліджувати глибокий космос, наприклад, відправляти супутники на Плутон або пілотовані експедиції на Марс, буде неможливо. Зараз більш ніж півмільйона об'єктів техногенного космічного сміття знаходиться на орбіті Землі. Близько 23 тисяч з них розміром з м'яч для софтболу. Сміття не просто летить у простір, а під дією сили тяжіння Землі обертається як пояс навколо неї.

Крім того, небезпеку становить і швидкість, з якою рухається сміття. На відстані більше 320 кілометрів над поверхнею Землі об'єкти рухаються зі швидкістю приблизно в 28,2 тисяч км/год (близько 8 км/с). Для порівняння: швидкість кулі, випущеної з автомата АК-47, становить близько 715 м/с. Якщо у космічний корабель потрапить лом металу розміром з м'яч для софтболу на такій швидкості, той отримає серйозні пошкодження.

У цьому році Європейське космічне агентство показало нову технологію, за допомогою якої можна "зловити" космічне сміття. За два дні вчені провели 20 випробувань, в ході яких сітка, спроектована за аналогією "рибальської", обвивала моделі супутників і "ловила" їх.