UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Хаббл» знайшов сліди постійної водяної пари в атмосфері однієї з півкуль Європи

Під крижаною поверхнею супутника Юпітера розташовується рідкий океан.

Вчені за допомогою телескопа «Хаббл» зафіксували сліди постійної водяної пари в атмосфері Європи - супутника Юпітера. Але, загадковим чином, вона фіксується тільки в одній півкулі, повідомляє NASA.

Попередні спостереження водяної пари на Європі були пов'язані з гейзерами, які вивергаються крізь лід. Вони нагадують гейзери на Землі, але їхня висота може досягати 90 кілометрів. У результаті в атмосфері супутника Юпітера утворюються короткочасні краплі водяної пари.

У ході нового дослідження вчені виявили набагато більшу кількість водяної пари в даних «Хаббла», отриманих за 1999-2015 роки. Що дивно, пара присутня тільки в «задній» півкулі Європи, яка завжди протилежна напрямку руху супутника Юпітера. Ця асиметрія між півкулями небесного тіла поки не отримала ніякого пояснення.

«Спостереження за водяною парою на Ганімеді і на зворотному боці Європи просуває наше розуміння атмосфери крижаних місяців. Однак виявлення стабільної присутності пари на Європі небагато більш дивно, ніж на Ганімеді, тому що температура поверхні Європи нижча, ніж у Ганімеда», - заявив провідний автор дослідження Лоренс Рот.

Європа відбиває більше сонячного світла, ніж Ганімед, тому температура на ній на 15 градусів Цельсія нижча. Температура денного боку Європи опускається до -126 градусів Цельсія. Проте, навіть при таких температурах водяна пара сублімується, тобто, перехід з твердого стану в пару здійснюється без проміжної фази в вигляді рідини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Апарат NASA зробив знімок Юпітера з орбіти Місяця

Раніше вчені заявили про те, що на дні солоного океану Європи можуть існувати вулкани, які живлять гідротермальні системи. Це робить супутник Юпітера ще більш відповідним об'єктом для пошуку позаземного життя.