Індустрія 4.0 докорінно змінила спосіб ведення бізнесу та взаємодії з клієнтами, проте світ почав активний рух до наступного рівня цієї Індустрії, а саме — 5.0.
Спробуємо розібратися, яка між ними відмінність, чи дійсно нам потрібен цей перехід і як компанії та працівники можуть до цього підготуватися.
Що таке Індустрія 4.0
Індустрія 4.0 (далі — І4.0) відома як четверта промислова революція, що суттєво вплинула на світову економіку та спосіб ведення бізнесу. І4.0 допомогла зробити компанії більш гнучкими, ефективними та навіть екологічно чистими. Також вона вплинула на розвиток і застосування технологій, які дали можливість підприємствам обмінюватися даними в режимі реального часу, знизити витрати та покращити якість.
Головні стовпи Індустрії 4.0:
- Збір та аналіз великих даних із різних джерел для можливості кращого прийняття рішень.
- Автономні інтелектуальні роботи, які виконують повторювані завдання без залучення людини.
- Забезпечення кібербезпеки з допомогою надійних систем.
- Адаптивне виробництво з допомогою 3D-друку різних деталей і систем.
- Доповнена віртуальна реальність для покращення промислових процесів.
- Хмарний доступ до даних у режимі реального часу та з будь-якої точки планети.
- Інтернет речей, що повʼязує фізичні обʼєкти з допомогою датчиків, технологій і програмного забезпечення.
- Системна інтеграція для поєднання даних із різних відділів компанії.
- Симуляція з допомогою реальних даних, щоб імітувати роботу промислового процесу.
Для чого ж тоді переходити на наступний рівень Індустрії, якщо І4.0 дала так багато рішень для розвитку підприємств? Щоб зрозуміти, навіщо, потрібно дізнатися більше про Індустрію 5.0.
Що таке Індустрія 5.0
Індустрія 5.0 (далі — І5.0) усе ще перебуває на стадії розробки, але, безумовно, саме вона є наступним кроком розвитку підприємництва та економіки. Очікується, що І5.0 зосередиться на співпраці між людьми та машинами. Роботи не замінятимуть людської праці, а саме людина, здобувши певні знання та набувши навички, зможе виконувати роботу ефективніше, безпечніше та у взаємодії з досконалішими технологіями. Робототехніка, штучний інтелект і людина будуть доповнювати одне одного, а не виключати.
Головні стовпи Індустрії 5.0:
- Реагування на економічні та соціальні виклики.
- Зміцнення основ науково-технічних інновацій.
- Створення доброчесного системного циклу людських ресурсів, знань і капіталу для інновацій.
- Виробництво орієнтоване на зелений перехід (шлях до дій, які дбають про екологію, а не нехтують нею).
- Розширення корпоративної відповідальності до повних ланцюгів доданої вартості (ЛДВ).
Чим відрізняється Індустрія 4.0 від Індустрії 5.0?
Відмінність очевидна. Індустрія 4.0 фокусується на технологіях та автоматизації, Індустрія 5.0 — на сприянні соціальним перетворенням і людським ресурсам (див. табл.).
Важливо зрозуміти, що впровадження Індустрії 5.0 не заміняє Індустрії 4.0. Швидше, викристалізовує сильні сторони І4.0 і вдосконалює їх для подальшої ефективної співпраці щодо ланцюгів доданої вартості, встановлюючи тісніший звʼязок між клієнтами, постачальниками та партнерами.
Головні відмінності між Індустріями 4.0 та 5.0
Індустрія 4.0 |
Індустрія 5.0 |
Робить процеси більш автоматизованими. Використовуються роботи та автономні машини для повторюваних, небезпечних або точних завдань |
Зосереджується на клієнтському досвіді та індивідуальному підході. Розвиток нових навичок і компетенцій серед працівників сфери послуг |
Продукт має бути інтелектуальним і легко відстежуватися протягом виробничого процесу. Застосовує IoT, AI, ML для автоматизації завдань і рішень |
Продукти повинні створюватися з поєднанням передових технологій, людських навичок і креативності |
Робоча сила зазвичай знаходиться далеко від заводу або задіюється мінімально |
Робоча сила має бути на заводах, щоб включати людський фактор у процеси |
Використовує цифрові двійники та інструменти моделювання для оптимізації виробничих процесів |
Застосовує передові нано- та біотехнології для створення нових матеріалів і продуктів |
Більше уваги приділяє технологіям, автоматизації та аналізу даних |
Більше уваги приділяє кастомізації та інноваціям у промисловому виробництві |
Прогнозоване обслуговування, дистанційний моніторинг та аналіз даних у режимі реального часу для підвищення ефективності та зниження витрат |
Пріоритетність сталого розвитку та етичних виробничих практик для мінімізації відходів і зменшення впливу на навколишнє середовище |
Чи є місце для штучного інтелекту в Індустрії 5.0?
Штучний інтелект (ШІ) і надалі розвиватиметься, проте в Індустрії 5.0 він не лише доповнюватиме людську працю, а й буде удосконалювати процеси прийняття рішень у компаніях, оптимізувати робочі процеси та підвищувати якість продукції. Використання ШІ допоможе аналізувати дані й на ранніх стадіях виявляти збої в роботі машин, а також вчасно вживати відповідних заходів. Проте він не забере в людини працю, якщо вчасно забезпечити адаптацію працівників до змін і розробити етичні та правові рамки для регулювання.
Візьмімо найпростіший приклад: чат GPT. Так, ми можемо генерувати ним контент на будь-яку тему (навіть для цієї статті він допомагав у пошуку тез), проте без людини, яка знає мову, може зробити правки, зануритися в тему та описати своє бачення, цей чат буде лише генератором речень, часто вирваних із реального контексту.
Три кроки, які пропонує Європейська комісія у напрямі до Індустрії 5.0
Індустрія 5.0 потребує уряду 5.0. Державні структури, заклади освіти, малий і середній бізнес мають відчутний розрив порівняно з передовими бізнес-структурами. Державні політики відіграють велику роль у розвитку бізнесу та загалом держави, але вони мають бути більш гнучкими та індивідуальними щодо змін і розвиватися паралельно з новими хвилями промислових революцій.
Корпоративне урядування 5.0. Важливий акцент Індустрії 5.0 саме на створенні робочих місць і розвитку працівників, тому бізнесам, які орієнтувалися лише на прибуток, необхідно змінювати фокус і ставити в пріоритет людино-централізовані підходи та соціальну відповідальність.
Вертикальна і горизонтальна координація та синергія необхідна на всіх рівнях урядів і міжнародних стандартів. Тут необхідно впровадити єдині стандарти, уніфіковані правила та регламенти, нормативно-правове поле.
«Індустрія 4.0 полягала в тому, щоб отримати вигоду від підвищення продуктивності, але Індустрія 5.0 має бути орієнтованою на людину, стійкою та підтримувати зусилля щодо сталого розвитку. Робітники мають бути в центрі розвитку Індустрії 5.0, яка повинна враховувати їхній добробут, і їх слід розглядати як інвестицію, а не як витрати. Комісія розглядає Індустрію 5.0 як можливість для промисловості стати більш адаптивною, а також стати більш стійкою через удосконалення ланцюгів поставок і «повторне посилення» своєї соціальної ролі», — наголошує Шон О’Рігейн, заступник керівника підрозділу «Індустрія 5.0» генерального директорату з досліджень та інновацій Європейської комісії.
До речі, пан О’Рігейн виступатиме на конференції «Індустрія 5.0 в Україні» у Києві 14 липня (див. рис.).
Для чого Україні перехід на Індустрію 5.0?
Попри те, що й досі деякі підприємства працюють ще за нормами Індустрії 3.0, нам критично необхідний цей перехід для забезпечення сталого розвитку та вдосконалення промислового сектору.
- Зараз Україна перебуває в центрі уваги через повномасштабне вторгнення Росії. Ми маємо безпрецедентний рівень підтримки всього демократичного світу, тому сьогодні маємо працювати над програмами розвитку для нашої країни, щоб мати шанс швидко впровадити їх.
- Багато компаній та учасників Українського кластерного альянсу вже працюють за принципами І0— І5.0, і такі практики потребують масштабування у ланцюги доданої вартості та екосистеми ЄС.
- Через воєнні дії на нашій території страждає чистота води, повітря, ґрунту, згорають ліси та поля. Додаткове навантаження на екосистему може призвести до екологічної катастрофи, тому українським компаніям важливо вже найближчим часом запроваджувати зелений перехід і переробку відходів на постійному рівні. Те ж саме стосується органів влади.
- Нам важливий фокус на стійкості ланцюгів доданої вартості, адже наразі наша промисловість погано реагує на кризи, а це ми бачили під час пандемії та бачимо зараз під час війни.
- Україні необхідна добре скоординована децентралізація.
- Перехід корпорацій на принципи ESG (екологічні, соціальні та урядові).
Індустрія 5.0 зміщує фокус з роздумів «скільки коштує розвиток бізнесу» на «як краще використовувати природні ресурси», але важливим є те, що вона також змушує обирати дії, які змінять наше майбутнє. А в умовах війни це дійсно важливо.