UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гренландський крижаний щит пройшов точку неповернення через глобальне потепління

Сніг, що випадає, не встигає компенсувати втрати від танення льоду.

Міжнародна група вчених заявила про те, що з 2000 року швидкість танення крижаного щита Гренландії різко підскочила і сніг, який випадає, не встигає компенсувати втрати. Дослідники стверджують, що цей процес уже не можна зупинити, повідомляє Naked science.

Дані з супутників вказують на те, що за останні 40 років Гренландский крижаний щит настільки скоротився, що продовжить танути навіть в тому випадку, якщо людству вдасться уповільнити процес глобального потепління. За словами вчених, льодовики Гренландії пройшли переломний момент, оскільки сніг, що випадає, який щорічно поповнює крижаний щит не встигає за швидкістю танення.

З 1985 року льодовики відступили в середньому на три кілометри на глибину, де тепла океанська вода змушує їх танути ще швидше і заважає повернутися на колишнє місце.

«У XXI столітті крижаний щит Гренландії втрачає свою масу прискореними темпами, що робить його найбільшим джерелом підвищення рівня моря. Більш швидка течія танучих льодовиків в значній мірі сприяла цій втраті, проте причина прискорення і майбутні зміни невідомі», - відзначають дослідники.

Вчені вивчили дані супутникових знімків за більш ніж 30 років спостережень і з'ясували, що основною причиною скорочення щита був відступ льодовиків, а не внутрішні процеси. «Ми проаналізували ці спостереження за допомогою дистанційного зондування, щоб вивчити, як змінювалося розвантаження і накопичення льоду. І ми з'ясували, що льодовики, що «витікають» в океан, набагато перевершують обсяги снігу, який накопичується на поверхні крижаного щита», - заявив провідний автор дослідження Майкл Кінг.

У 1980-90-х роках накопичені сніг і лід, що розтанули або відкололися від шельфу, перебували в рівновазі. Це дозволяло зберігати цілісність щита. За ці десятиліття Гренландія втрачала 450 мільярдів тонн льоду щороку. Потім, за короткий період в п'ять-шість років різко збільшилася кількість льоду, що потрапляє в океан.

З настанням нового тисячоліття швидкість танення льодовиків почала неухильно зростати: до 500 гігатонн щорічно. А ось обсяги випадає снігу не збільшилися. Якщо 20 років тому у крижаного щита Гренландії були приблизно рівноцінні шанси на те, щоб збільшуватися або скорочуватися щороку, то в сучасних кліматичних умовах він буде «набирати масу» тільки раз на століття.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені зі Стенфордського університету з'ясували, що за останні 20 років кількість фітопланктону у водах Північного Льодовитого океану збільшилася на 57%. Що, за їхніми словами, може істотним чином змінити «режим» регіону.