Вчені заявили, що потік льодовиків з боків Гренландії змушує сушу острова підніматися. Дослідники порівнюють цей процес з матрацом, що розтискається, повідомляє Live Science.
Підняття Гренландії – це добре відомий процес. З моменту закінчення останнього льодовикового періоду близько 11 700 років тому відступ льодовикового щита послабив острів, дозволивши корінній породі піднятися. Цей процес відомий як льодовиковий ізостатичний відскок.
Але, крім цього тривалого процесу, Гренландія втрачає кригу через глобальне потепління. Льодовиковий щит острова щорічно втрачає 262 гігатонни льоду. Згідно з дослідженнями 2022 року, тільки периферійні льодовики, крижані річки, розташовані на береговій лінії та впадають у море, втрачають близько 42 гігатонн льоду.
Нове дослідження показало, що втрата Гренландією льоду значною мірою сприяє утворенню корінних порід. У деяких регіонах танення льоду є відповідальним за третину вертикального руху суші.
"Максимальне підняття суші відбувається там, де відбувається найбільша втрата маси, і найближче до найбільших льодовиків Гренландії", - заявив Даньял Лонгфорс Берг, аспірант Технічного університету Данії.
У ході дослідження Берг та його колеги використали дані з 58 GPS-моніторів, які були встановлені на скелях навколо Гренландії. Це дозволило їм простежити вертикальний рух із 2007 року. Після цього вчені визначили, яка частина цього руху була спричинена втратою льоду, а яка - відскоком.
Результати показали, що втрата льоду з льодовиків спричинила значну частину підйому Гренландії — 32% і 27,9% від загального відскоку у двох водозбірних басейнах у північній та східній частинах суші. Найбільша швидкість відскоку корінних порід спостерігалася біля льодовика Кангерлуссуак на південному сході Гренландії, де земля піднімається приблизно на вісім міліметрів на рік. Цей льодовик відступив на 10 кілометрів з 1900 року і витончився біля своєї кінцевої точки на сотні метрів.
Розуміння того, як піднімається суша Гренландії, може бути додатковим інструментом для вимірювання втрати льоду регіоном.
Раніше вчені заявили про те, що танення льодовиків Західної Антарктиди найближчим часом помітно прискориться навіть у випадку, якщо людство вживе заходів щодо стримування глобального потепління. Дослідники наголошують, що це призведе до підвищення рівня моря.