UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гормони людини змінюються в залежності від пір року – вчені

Дослідники провели масштабний аналіз зразків крові людей.

Вчені провели аналіз 3,5 мільйона зразків крові людей і з'ясували, що гормони людей «демонструють чіткі сезонні патерни, хоча магнітуда цих змін невелика». Пік гормонів гіпофіза, які допомагають контролювати репродуктивну функцію, метаболізм, стрес і лактацію, в основному досягається в кінці літа, повідомляє Science alert.

Гормони щитовидної залози і статеві гормони також проявляють сезонність, але досягають піку взимку. Тестостерон, естрадіол і прогестерон, наприклад, досягають свого піку в кінці зими або навесні.

Механізм, який лежить в основі «біологічного годинника» організму, все ще залишається загадкою для вчених. Але автори нового дослідження вважають, що між гіпофізом і периферичними залозами існує природний сезонний зворотний зв'язок. Гіпофіз, який чутливо реагує на сонячне світло, може «підживлювати» протягом року інші залози, посилюючи їхню функціональність в потрібний час року.

Вчені відзначають, що подібне спостерігається і у інших ссавців, коли зміни в деяких гормонах впливають на сезонні зміни в розмноженні, активності, зростанні, пігментації або міграції. Наприклад, у північних оленів спостерігається зниження рівня гормону лептину, коли зимові дні стають коротшими, це допомагає знизити споживання енергії, знижуючи температуру тіла і пригнічуючи здатність до розмноження.

Разом з тим, проведене дослідження не дозволяє зробити висновків по всіх гормонах у тілі людини, тому зробити однозначні висновки про те, яку сезонну мінливість вони показують, поки не можна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені знайшли зв'язок між появою коронавірусу і глобальним потеплінням

Раніше вчені з Йоркського і Ліверпуля університетів заявили про те, що вихід з Африки і наступні зміни навколишнього середовища привели до того, що стародавні люди почали терпиміше і більш дружелюбно ставитися один до одного.