UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Гормон кохання» виявився здатним вилікувати «розбите серце»

Дослідження провели на рибах та клітинах людини.

Вчені з державного університету Мічигана заявили про те, що окситоцин, який також називають «гормоном любові», може вилікувати «розбите серце». Принаймні на це вказують дослідження, проведені на рибках даніо-реріо та клітинах людини, повідомляє Live science.

Варто зазначити, що оскільки дослідження було проведено лише в лабораторії і лише на рибках та клітинах людини, його результати ще далекі від практичного застосування.

Читайте також: Вчені виростили важливу частину серця у лабораторії, і вона б'ється

Окситоцин отримав назву «гормону кохання» через його роль у формуванні соціальних зв'язків та довіри між людьми. Його рівні підвищуються, коли люди обіймаються, займаються сексом чи досягають оргазму. Він також виконує безліч інших функцій в організмі, наприклад, запускає скорочення під час пологів та надалі стимулює лактацію.

Окситоцин також дозволяє захистити серцево-судинну систему від травм, знижуючи кров'яний тиск, зменшуючи запалення та розсіюючи вільні радикали, побічний продукт нормального клітинного метаболізму.

У новому дослідженні вчені виявили ще одну функцію окситоцину. У рибок даніо-реріо він допомагає серцю замінити пошкоджені та мертві кардіоміоцити, м'язові клітини, які приводять у дію серцеві скорочення. Ранні результати, проведені на клітинах серця людини, також вказують на те, що гормон може мати подібний ефект і в наших серцях.

Здатність серця замінювати чи відновлювати пошкоджені тканини досить обмежена. Деякі дослідження показують, що після травми, наприклад, серцевого нападу, клітини із зовнішньої оболонки серця, епікарда, мігрують вниз, у шар серцевої тканини, де знаходяться м'язи, і трансформуються в стовбурові клітини, які потім можуть перетворюватися на інші типи клітин.

В основному цей процес вивчали у тварин, але є докази того, що він може відбуватися і в дорослих людей. Але якщо це і так, то у людей він недостатньо ефективний і не призводить до значної регенерації тканин після серцевого нападу.

У ході нового дослідження вчені провели в лабораторії випробування на клітинах серця людини, які впливали окситоцином. Дослідники також перевірили вплив та інших гормонів, але жоден з них не зміг перевести клітини у необхідний стан.

Потім вчені провели випробування на рибках даніо-реріо, відомих своєю здатністю регенерувати тканини. Вони з'ясували, що через три дні після травми серця їхній мозок генерував у 20 разів більше окситоцину, ніж у нормальному стані. Потім гормон потрапив у серце, підключився до його рецепторів та запустив процес трансформації епікардіальних клітин у нові кардіоміоцити.

Усе це свідчить про те, що окситоцин може грати вирішальну роль у відновленні клітин серця після ушкодження. Посилюючи подібну дію, вчені можуть розробити нові методи лікування для відновлення пацієнтів після серцевого нападу.