UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глобальне потепління може допомогти відкрити морський шлях в Арктиці, не підконтрольний Росії

Північний морський шлях на даний момент є одним з небагатьох способів пропливти через Арктику.

Один з небагатьох шляхів, яким кораблі можуть пройти через Арктику, контролюється Росією. Але вже до середини цього століття танення льоду може призвести до появи нового маршруту, який буде непідконтрольним РФ, повідомляє New Scientist.

Північний морський шлях простягається від Карського моря до Берингової протоки, охоплюючи більшу частину арктичного узбережжя Росії завдовжки 24 тисячі кілометрів. Рух цим маршрутом зараз не можна назвати інтенсивним: загальний обсяг судноплавства в Арктиці минулого року був еквівалентний одному або двом дням у Суецькому каналі. Але танення льодів, спричинене глобальним потеплінням, може зробити арктичне судноплавство привабливішим. Деякі полярні маршрути вдвічі коротші за звичні.

Читайте також: Потепління в Арктиці: температура в Баренцевому морі "зашкалює"

Однією з перешкод збільшення міжнародних перевезень існуючим маршрутом, який контролюється Росією, є велика кількість зборів та обмежень. За словами Аманди Лінч з Університету Брауна в Род-Айленді, один судноплавний оператор сказав: «Ми не боїмося айсбергів. Ми боїмося айсбергів російської паперової тяганини».

Юридичне обґрунтування юрисдикції Росії випливає з положення Конвенції Організації Об'єднаних Націй з морського права, яке дає країнам юрисдикцію над покритими льодом водами в межах 200 морських миль (300 кілометрів) від їхнього узбережжя — район, відомий як виняткова економічна зона. Але, як зазначає Лінч, танення морського льоду та підвищення рівня моря дестабілізували ці межі.

Лінч та Чарль Норчі з Університету штату Мен змоделювали те, як різні сценарії глобального потепління вплинуть на юрисдикцію арктичних судноплавних маршрутів. Виявилося, що за всіх сценаріїв викидів, крім найбільш контрольованих, танення льоду відкриє шлях над Північним морським шляхом мінімум на місяць на рік, починаючи з 2035-2065 років, залежно від сценаріїв змін клімату.

На судна, які рухатимуться цим маршрутом, не поширюватимуться обмеження, накладені Росією на Північний морський шлях. Крім того, ним зможуть ходити звичайні судна без допомоги криголамів.

Разом з тим, це буде за умови, що РФ та інші країни дотримуватимуться міжнародних норм і законів на морі.

"У мене немає великої впевненості в тому, що Росія зупиниться в межах своєї виняткової економічної зони в тому, що вони вважають своїми правами на забезпечення дотримання своєї юрисдикції над водами, що покриті льодом", - заявив Скотт Стефенсон з RAND Corporation, американського аналітичного центру.

Норчі також наголошує, що російське вторгнення в Україну змінило арктичну співпрацю, від наукових проєктів до пошуково-рятувальних операцій. У березні сім з восьми країн призупинили свою участь в Арктичній раді, яку очолює Росія.

Раніше вчені провели дослідження, яке показало, що незабаром дощі замінять снігопади як найпоширеніші види опадів Арктики. Станеться це через зміни клімату та нагрівання північного полярного регіону нашої планети.