UA / RU
Підтримати ZN.ua

Факельні лінії стають "невидимими" для супутників, які відстежують викиди

Нафтопереробні компанії змінюють тип факельних ліній із відкритих на закриті, що не зменшує викиди, проте заважає незалежному моніторингу.

Встановлення закритих камер спалювання газу на нафтопереробних заводах у США, Великій Британії, Німеччині та Норвегії призводить до того, що регулюючі органи значною мірою покладаються на дані про викиди метану, вуглекислого газу та інших забруднюючих речовин, складені самими компаніями, що піддає сумніву їхню достовірність, пише The Guardian.

Компанії використовують факельні лінії, коли уловлювання природного газу обходиться дорожче, ніж вони можуть заробити на його продажу. При спалюванні виділяється вуглекислий газ та токсичні речовини, деякі з них канцерогенні.

Світовий банк, влада ЄС та інші регулюючі органи вже багато років використовують супутники для виявлення та документування роботи факельних ліній, при цьому просять енергетичні компанії знайти способи вловлювання газу замість його спалювання.

Читайте також: «Магічні гриби» – не панацея від психічних розладів: вчені відкривають нові ризики

Шукають факельні лінії по всьому світу за допомогою супутників, на яких встановлений інструмент Visible Infrared Imaging Radiometer Suite of Detectors (VIIRS) – він порівнює теплові сигнатури з яскравими плямами світла, які видно з космосу. Однак нещодавно дослідники зіткнулися з тим, що супутники перестали вловлювати деякі спалахи.

Наприклад, за допомогою зображень Google Earth вдалося зафіксувати, що на одному місці в окрузі Джексон, штат Колорадо, газовий факел закрили, внаслідок чого сховалося полум'я і супутник більше не розпізнає його: тепер дослідникам важко визначити, коли він горить і як.

Водночас супутникові дані, зібрані компанією CarbonMapper, показали шлейфи метану та вуглекислого газу від закритих факельних пристроїв у Нью-Мексико.

Читайте також: Вчені розробляють ліки, які здатні замінити для здоров'я спорт

У листопаді 2023 року ЄС оголосив план поетапної відмови від звичайного спалювання на факельних лініях у рамках законодавства, спрямованого на боротьбу з викидами метану. Але згодом у ЄС почали з'являтися закриті факельні лінії, а інформація з веб-сайтів постачальників нафтогазового обладнання передбачає, що пристрої продаються у багатьох країнах-членах ЄС.

На супутникових знімках видно закриті факели на підприємствах Ineos у Грейнджмуті, Шотландія, та на нафтопереробному заводі Ineos Rafnes у Норвегії. У Німеччині закриті смолоскипи можна побачити на об'єктах, що належать виробнику сталі ArcelorMittal.

Представник Ineos заявив, що закрита факельна установка «призводить до значного зменшення шуму та яскравості», додавши, що ці речі важливі для людей, які живуть та працюють поруч із її об'єктами.

Читайте також: Що їли давні люди? Ще одне дослідження ставить під сумнів популярність м'яса

У компанії ArcelorMittal кажуть, що встановили закритий факельний пристрій «як запобіжний захід, щоб факел не було видно на відстані, якщо газ доведеться спалювати вночі».

За інформацією джерела, знайомого з майбутнім законодавством ЄС щодо метану, воно «поширюється на всі факели, а не лише на ті, які можна виявити за допомогою супутників», і спалювання газу смолоскипами в надзвичайних ситуаціях, як і раніше, буде дозволено.

Згідно з результатами дослідження вчених з Університету Північної Кароліни, забруднення атмосфери викидами від переробки нафти і газу щорічно призводить до збитків для здоров'я громадян США на суму 7.4 мільярда доларів, зокрема до понад 700 передчасних смертей та 73 загострень астми серед дітей.