Вчені заявили про те, що серія лавин і зсувів, яка забрала життя десяти жителів Тибету, була наслідком зміни структури льодовиків регіону, викликаної глобальним потеплінням. Висновки дослідників опубліковані в Journal of Glaciology.
У ході дослідження вчені вивчили інформацію про одну з таких лавін, яка зійшла 17 липня цього року біля села Ару на південному сході Тибету. Вивчивши фотографії, отримані супутником Sentinel-2 незадовго до сходу лавини, вчені виявили, що від льодовика Ару відколовся величезний шматок льодової маси довжиною в шість кілометрів і шириною в 2,5 кілометра. Ця величезна маса льоду, за словами очевидців, повністю "сповзла" зі схилів гір всього за чотири-п'ять хвилин і поховала під собою долину, в якій на той момент знаходилися люди.
Такий стан речей здивувало вчених, оскільки льодовик Ару вважався одним з найбільш стабільних льодовиків Азії. На думку дослідників, причиною катастрофи стало те, що у підніжжя льодовиків проникла тала вода, яка "змазала" їх і змусила ковзати по грунтам і гірським породам набагато швидше, ніж вони це робили раніше. Відповідно, якщо схил буде досить крутим – близько 15 градусів в даному випадку, нижня частина льодовика може просто "відірватись" і скотитися вниз за лічені миті.
На думку дослідників, це пов'язано з глобальним потеплінням, яке призвело до зростання температур у Тибеті і в інших горах на 1,5-2 градуси Цельсія за останні 50 років, і до збільшення кількості літніх опадів в кілька разів за останні п'ять-шість років.
Раніше вчені встановили, що в найближчі п'ять років температура на Землі буде зростати. При цьому, на думку вчених, 2016 рік може стати найспекотнішим роком за всю історію метеоспостережень. У 2017 році температурний рекорд побитий не буде через впливу Ла-Нінья – зворотного Ель-Ніньо процесу, що призведе до охолодження деяких куточків планети.