UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фізикам вдалося охолодити масивний об'єкт до майже абсолютного нуля

Вчені охолодили дзеркала обсерваторії LIGO.

Міжнародна група вчених заявила про те, що їй вдалося охолодити дзеркала обсерваторії LIGO до температури лише в мільярдні частки градуса. Як повідомляє Naked science, таким чином фізикам вдалося позбавити дзеркала від теплового шуму.

Обсерваторія LIGO - один з двох головних інструментів для реєстрації гравітаційних хвиль. «Брижі простору-часу» передбачав ще Ейнштейн, але експериментально підтвердити їхнє існування змогли тільки через 100 років. Проєкт - це кілька обсерваторій, рознесених на тисячі кілометрів. У кожній з них промені рухаються по Г-образній вакуумованій трубці, відбиваючись дзеркалами.

Точність роботи лазерного інтерферометра залежить від точності роботи дзеркал. Тепер же дослідникам вдалося позбавити їх від теплового шуму, охолодивши до основного енергетичного стану, при якому рух частинок зупиняється.

Зрозуміло, ніякий існуючий морозильник не дозволить охолодити об'єкт до мінус 273,15°С. Але температура - це прояв руху частинок, і для такого охолодження можна мінімізувати рух. З цією метою до них можна прикласти силу, що протидіє коливанням. Для точної реєстрації таких коливань автори використали лазери самого інтерферометра LIGO. А для їхньої нейтралізації до дзеркал підвели електроди, які дозволяли точно зміщувати їх за допомогою струму.

Застосувавши такий новий механізм в системі з чотирьох збалансованих 40-кілограмових дзеркал лазерного інтерферометра, вчені мінімізували її рух, охолодивши до неймовірних 77 нанокельвінів (77 мільярдних градуса вище абсолютного нуля температури). Очікується, що це дозволить підвищити чутливість гравітаційно-хвильової обсерваторії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астрономи зафіксували гравітаційні хвилі з боку зірки Бетельгейзе

Раніше група вчених з Австралії і Німеччини створила квантовий мікроскоп, за допомогою якого дослідники зможуть спостерігати за біологічними структурами, які раніше були недоступні для людського ока. За допомогою приладу вчені вивчатимуть клітини тіла людини.