UA / RU
Підтримати ZN.ua

Досліджувати Марс буде робот-змія

На відміну від марсоходів, високотехнологічний пристрій робот-змія зможе забиратися у важкодоступні місця і брати звідти мінерали та інші цінні для науки об'єкти.

Команда інженерів з норвезького інституту SINTEF створила першого у світі робота, "звички" та зовнішній вигляд якого нагадують змію. Розробники позиціонують свій винахід, як майбутнього механічного дослідника Марса.

Головна вимога до роботів-космонавтів, які будуть подорожувати по інопланетним світам - це висока маневреність. Колісні ровери на це не здатні, так само як і ходячі роботи.

"Маневреність - складне завдання для робототехніки. Марсохід "Спіріт" назавжди загруз у пісках Червоної планети, через що її вивчення виявилося під загрозою зриву. Такі ровери здатні досліджувати дуже обмежену кількість ділянок, а це великий мінус", - стверджують співробітники проекту Пал Лільєбек і Аскель Трансет.

Проект зі створення високоманевреного робота-змії профінансувало Європейське космічне агентство (ESA), яке займається пошуком інновацій для майбутніх космічних місій з вивчення інших планет.

Так само як і ровери NASA, робот-змія повинен буде брати зразки марсіанських порід, і робити знімки пейзажів. Але на відміну від "Кьюріосіті" і його аналогів, високотехнологічне земноводне зможе забиратися у важкодоступні місця і брати звідти мінерали та інші цінні для науки об'єкти.

Втім, списувати в утиль ровери поки не збираються. Вчені вже міркують над тим, як об'єднати зусилля роботів і марсоходів, щоб ті швидше могли впоратися з поставленими завданнями.

"Оскільки ровери володіють потужними джерелами енергії, вони могли б передавати частину її роботам через кабель. Роботи на батарейках - це високий ризик: якщо вони раптово сядуть, ми втратимо управління назавжди", - каже Трансет.

Робот-змія також зможе допомагати роверу. Якщо раптом останній загрузне у піску, як це сталося зі "Спірітом", то гнучка і маневрена машина зможе відкопати свого "напарника".

Для здійснення такої взаємодопомоги інженери пропонують прикріпити змію до корпусу марсохода, зробивши йому своєрідну додаткову кінцівку. Робот зможе від'єднуватися і приєднуватися знову, залежно від ситуації.

Всі ці ідеї розглядаються інженерами SINTEF і вченими ESA як рівноцінні, а перші конкретні характеристики нового прототипу будуть опубліковані у грудні 2013 року. У 2009 році та сама команда вже представляла свій перший прототип робота-змії, який отримав назву WheeKo. Відтоді модель зазнала доопрацювань, і за багато років роботи робототехніків було створено ще низку прототипів.

Сьогоднішня модель робота-змії складається з 10 стикувальних модулів, кожен з яких має два ступені свободи. Кожен модуль прихований пасивним колесом, що забезпечує роботу достатнє тертя об землю, що дуже важливо при пересуванні по плоским поверхням. !zn

Читайте також:

Понад 200 тисяч людей готові переселитися на Марс

Естонський дизайнер за допомогою марсохода Curiosity створив інтерактивну панораму Марса (відео)