UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дні на Марсі стають коротшими, і вчені не знають причини

Планета обертається швидше.

Дні на Марсі стають коротшими на три чверті мілісекунди щороку, оскільки планета починає обертатися швидше. На це вказують дані, отримані марсіанською станцією InSight, повідомляє Space.com.

Довжина стандартного сола або дня на Марсі становить 24 години та 37 хвилин. Але вимір періоду обертання планети до мілісекунди дозволило виявити, що він трохи скорочується. Вчені не впевнені остаточно, чому це відбувається. Ймовірно, уповільнення пов'язане із перерозподілом маси планети. Цей перерозподіл може бути викликаний накопиченням льоду на полярних шапках Марса або з тим, що сама поверхня повільно відновлюється після перебування під вагою величезних льодовиків, що існували в екваторіальних широтах під час останніх льодовикових періодів, що закінчилися близько 400 тисяч років тому.

Читайте також: Супутник Марса має впасти на планету: коли очікується катастрофа

Дослідники змогли досягти неймовірної точності вимірювань за допомогою радіохвиль. Самі дослідники називають цей експеримент "історичним".

Потужний радіосигнал у бік Червоної планети був направлений мережею NASA для дослідження далекого космосу, що складається з трьох радіоантен, розташованих по всьому світу. Потім радіосигнал був прийнятий пристроєм RISE станції InSight і відбитий назад на Землю. Обертання Марса додає до цих відбитих радіохвиль доплерівське зрушення.

Доплерівське зрушення - це той самий ефект, який змушує сирену автомобіля «швидкої допомоги» підвищувати висоту тону в міру наближення до слухача, а потім знову знижувати його в міру віддалення. Коли InSight знаходиться на півкулі Марса, що обертається в полі зору, радіосигнал, що випромінюється ним, піддається доплерівському зміщенню в бік більш високих частот, а коли InSight знаходиться на півкулі, що обертається поза полем зору, сигнал доплерівськи зміщується в бік більш низьких частот.

У ході дослідження вчені використали дані, отримані у перші 900 днів перебування InSight на Марсі. Вони з'ясували, що Червона планета прискорює своє обертання на 0,76 мілісекунди на рік.

Раніше вчені заявили про те, що найбільший вулкан Сонячної системи, гора Олімп на Марсі, ймовірно, у минулому був островом, який розташовувався в морі. Нове дослідження показало подібність між вулканічними островами Землі, і навіть додає докази на користь те, що у минулому на Червоній планеті існувала рідка вода.