UA / RU
Підтримати ZN.ua

Діти неандертальців і кроманьйонців користувалися «зубочистками»

В якості зубочисток стародавні люди використовували стебла трави.

Вчені з Кантабрійського університету заявили про те, що неандертальські і кроманьонські діти використовували стебла трави в якості зубочисток, а також вживали в їжу продукти з домішкою абразивного матеріалу. До таких висновків дослідники дійшли, проаналізувавши емаль корінних і молочних зубів дітей, які жили між 49 і 12 тисячами років тому, повідомляє N+1.

Палеоантропологи досліджують знос емалі зубів у стародавніх людей протягом багатьох років. Так, дослідники з'ясували, що використання зубочисток було найдавнішої звичкою, пов'язаної з гігієною рота. Вона була властива не тільки неандертальцям і кроманьйонцям, а й більш архаїчним людям. Крім того, вчені вважають, що знос зубів неандертальців і предків сучасних людей вказує на те, що їх застосовували в не жувальних цілях. Ймовірно, що рот у древніх людей виступав в ролі «третьої руки», наприклад, щоб тримати м'ясо або шкуру при відрізанні від них фрагментів.

У ході нового дослідження вчені провели аналіз не пов'язаного з жуванням використання зубів восьми неандертальських і кроманьонських дітей, що жили на півночі Іспанії. В цілому дослідники вивчили 12 зубів, які належали дітям віком від 1,5 до 11 років зі стоянок Санта-Каталіна, Тіто Бустільо, Лас-Кальдас, Ель-Кастільо і Акслор.

Єдиною ознакою, яка була присутня на всіх зубах, був скол емалі. У дітей неандертальців зі стоянки Асклор і сучасних людей зі стоянок Санта-Каталіна і Тіто Бустільо були виявлені борозенки від чищення зубів. Вчені вважають, що це вказує на те, що гігієна зубів була звичайною практикою, для чого, ймовірно, використовували стебла рослин. На деяких зразках вчені також знайшли сліди вживання в їжу продуктів, в яких міститься абразивний матеріал, наприклад, пісок.

Вчені також відзначають, що у дітей, зуби яких проаналізували, спостерігалися ті ж особливості зносу емалі, що і у дорослих людей сучасного типу і неандертальців. Характеристики не жувального зносу вказують на те, що діти могли навчатися непрофесійним навичкам.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Палеонтологи знайшли сліди мозку тварини віком 310 мільйонів років

Раніше вчені з Іспанії, Португалії, Франції, Норвегії та Німеччини виявили в іспанській печері Ардалес малюнки, які були виготовлені неандертальцями між 45 і 65 тисячами років тому. На думку дослідників, карстові утворення грали символічну роль у деяких груп неандертальців.