UA / RU
Підтримати ZN.ua

Британські фізики з'ясували, як ланцюжок з намистин "порушує" закон гравітації

Відео, в якому науковий фокусник продемонстрував фонтан з намистин, подивилися більше мільйона чоловік. Британські вчені обґрунтували цей ефект теоретично.

3 знайшли пояснення незвичайного феномена: ланцюжок намистин, витягнута з склянки, піднімається над його краєм, перш ніж упасти, що на перший погляд суперечить законам фізики.

Якщо покласти ланцюжок з намистин в склянку на деякій висоті над підлогою, а потім потягнути за один кінець, то під дією сили тяжіння ланцюжок почне витягатися з склянки. При цьому вона буде не просто "текти" через край, але підніматися над ним, перш ніж впасти, утворюючи "фонтан".

Це незвичайне явище вперше помітив науковий фокусник Стів Молд, демонструє цікаві наукові експерименти в телепрограмах "Бі-бі-сі". Відео, в якому він продемонстрував фонтан з намистин, подивилися більше мільйона чоловік.

Молд намагався пояснити це явище інерцією, проте Джон Биггинс і Марк Уорнер з Кембріджського університету (велика Британія), що опублікували статтю в журналі Proceedings of the Royal Society A, знайшли інше пояснення.

Вчені з'ясували, що намистини в ланцюжку не ізольовані один від одного, а ведуть себе, як короткі "бруски", що складаються з декількох намистин. Вони побудували модель, в якій намистини об'єднуються в бруски по троє. Розмір такого бруска обчислюється за кількістю намистин, яке потрібно для того, щоб ланцюг загорнулася на 180 градусів (в даному випадку - шість намистин).

Коли кінець ланцюжка витягають із склянки вгору, кожен брусок повертається так, що його нижній кінець починає тиснути на склянку і залишилася в ньому частина ланцюга, які у відповідь тиснуть на брусок, виштовхуючи його вгору. Без цього ланцюг просто "перетікала" б через край склянки, не утворюючи "фонтан", вважають вчені. Вони продемонстрували таку поведінку, зробивши коло, в якому окремі намистини прилягали один до одного не щільно, а були розділені ниткою і не могли утворювати бруски.

Биггинс і Уорнер, які викладають фізику в Кембриджі, спочатку натрапили на "фонтан" з намистин в пошуках завдань для своїх студентів. Пояснення цього феномена ученим підказав експеримент Енді Руїни і його колег з Корнельського університету в Ітаці (США). Вони показали, що кинута ланцюг падає швидше, коли її кінець стосується поверхні. Це пояснюється схожим чином: як тільки кінець першого бруска ланцюга стосується поверхні, вона тисне на нього вгору, з-за чого брусок перевертається і інший його кінець тягне інші бруски за собою вниз. !zn

Читайте також:

Британські фізики довели квантовий характер фотосинтезу у рослин

Британські фізики довели, що гребля з Лондона в Нью-Йорк енергоефективніше авіаперельоту

Британські метеорологи займуться космічною погодою