UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Брама в пекло» в Сибіру росте з приголомшливою швидкістю щороку – вчені

Ширина Батагайки складає 900 метрів.

Батагайка розширилася на 200 метрів за 10 років

Батагайка розширилася на 200 метрів за 10 років

Вчені заявили про те, що "брама в пекло" або Батагайський мегаобвал у Сибіру щороку "активно розростається". Це гігантське утворення у вічній мерзлоті збільшується на мільйон кубічних метрів щороку, у міру танення мерзлоти, повідомляє Live Science.

Кратер також називають Батагайкою, його вперше виявили на супутникових знімках у 1991 році. Він утворився внаслідок обвалення частини схилу на Янінському нагір'ї північ від Якутії у Росії. Внаслідок обвалення оголився шар вічної мерзлоти, який був заморожений близько 650 тисяч років. Це найстаріша вічна мерзлота у Сибіру та друга за давністю у світі.

Читайте також: Залишив два мільярди кратерів: вчені розповіли про гігантський об'єкт, що впав на Марс

Нове дослідження показує, що скеля або стіна Батагайського мегаобвалу відступає зі швидкістю 12 метрів на рік через танення вічної мерзлоти. Частина схилу, що обрушилася, падає на глибину 55 метрів і також швидко тане.

"Ознаки швидкого танення вічної мерзлоти широко поширені і спостерігаються в арктичних і субарктичних районах з багатою льодом вічною мерзлотою", - пишуть вчені у своєму дослідженні. Але, за їхніми словами, кількість льоду та відкладень, втрачених внаслідок Батагайського мегаобвалу, «виключно велика» через величезні розміри западини, діаметр якої на 2023 рік становив 990 метрів.

2014 року ширина мегаобвалу становила 790 метрів. Тобто менш ніж за 10 років він розширився на 200 метрів. Вчені і раніше знали, що обвал розширюється, але вперше підрахували обсяг розплавленого матеріалу, який виділився з нього.

Їхні результати показали, що обсяг відкладень і льоду, які розтанули в результаті обвалу, еквівалентний 14 пірамідам Хеопса. Швидкість танення залишалася відносно стабільною протягом останнього десятиліття, переважно уздовж верхньої стінки на західному, південному та південно-східному краях кратера.

Раніше на супутникових зображеннях одного з фіордів Гренландії з'явилася загадкова дуга. І вчені не знають, що могло стати причиною її виникнення, хоча вони мають кілька припущень.