UA / RU
Підтримати ZN.ua

Більша частина багаторічного крижаного покриву Арктики зникла – вчені

70% сучасного арктичного крижаного покриву складається з сезонного льоду.

Вчені NASA проаналізували дані, які були отримані за допомогою супутників і сонарів субмарин, і встановили, що більша частина багаторічного крижаного покриву Арктики зникла, а на її зміну прийшов більш тонкий сезонний лід. Як повідомляє Science Alert, більше 70% арктичного крижаного покриву на даний момент складається з сезонного льоду, який формується і тане за один рік.

Багаторічний лід – це морський лід, який зберігається більше двох років. Від сезонного льоду він відрізняється унікальними характеристиками. На відміну від сезонного льоду, товщина якого сягає двох метрів і який тане з приходом літа, багаторічний лід товщий, міцніший і більш нерівний по своїй структурі. Він також набагато менш солоний, а значить, набагато менш схильний до танення.

Дослідники встановили, що з 1958 року крижаний покрив Арктики втратив майже дві третини в товщині, а площа багаторічного льоду скоротилася на два мільйони квадратних кілометрів. Вчені підкреслюють, що найближчим часом не варто чекати рекордних показників мінімуму морського льоду в Арктиці. Але станеться це не тому, що швидкість танення сповільнилася, а тому, що більша частина багаторічного льоду вже розтанула.

Зменшення площі багаторічного льоду робить регіон ще більш вразливим до впливу глобального потепління і погодних явищ. А це, в свою чергу, ставить під загрозу існування місцевої екосистеми.

У цьому році дослідники зафіксували рекордно теплу зиму в Арктиці.Наголошується, що в середньому температура жовтня-березня в регіоні становить -20 градусів Цельсія. У цьому ж році 20 лютого температура не опускалася нижче 0. Більше того, 24 лютого на півночі Гренландії температура досягла 6 градусів Цельсія. Як підкреслюють дослідники, у лютому температура в Арктиці була вищою, ніж в Європі.