UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бактерії кишківника вперше вдалося відредагувати у живих мишах

Вчені тренуються знешкоджувати небезпечні бактерії всередині кишківника, не завдаючи шкоди корисним мікроорганізмам.

Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) вперше успішно відредагували геном бактерій у мікробіомі кишківника живих мишей, пише New Atlas.

Як відомо, якість мікробіома кишківника може відігравати роль у виникненні аутоімунних захворювань, діабету, раку, серцево-судинних захворювань, хвороби Паркінсона, Альцгеймера та розсіяного склерозу. Також деякі бактерії можуть маніпулювати настроєм людини, аж до депресії. Баланс цієї крихкої екосистеми може бути порушений нашою дієтою, антибіотиками та багатьма іншими факторами, і його важко виправити. Пробіотики та трансплантація фекалій не завжди ефективні.

Тому вчені вирішили навчитися редагувати мікробіом у живих істотах: ліквідувати небезпечні бактерії, при цьому не зачіпаючи корисні.

Читайте також: Знайдено вид бактерій, які покращують пам'ять

Одна із найпоширеніших бактерій у кишківниках ссавців – це кишкова паличка. Більшість її видів безпечні для людини, проте деякі можуть спричинити харчове отруєння. Для полювання за таким видом та його редагування вчені розробили бактеріофаг під назвою M13. За допомогою технології CRISPR-Cas9 у цих бактеріях видаляли хромосоми. Команда вводила M13 мишам перорально та відслідковувала зміни в мікробіомі, аналізуючи фекалії тварин. До початку лікування цільовий штам переважав у їхньому кишківнику, але через два тижні він становив всього 1%.

«Наша мрія – дати людям можливість обирати, які конкретні штами в їхньому кишківнику чи навіть окремі гени вони хочуть розвивати чи знищувати», – каже вчений Пітер Тернбо.