UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи зробили фото прихованих хмарами пилу зірок-гігантів

На знімку зображена туманність RCW 106.

Астрономи за допомогою Оглядового телескопа ESO VST отримали фото зірок-гігантів із сузір'я Косинця, яке розташовується в південній частині Чумацького Шляху. Знімок був опублікований на офіційному сайті Європейської південної обсерваторії.

Зірки народилися в туманності RCW 106, яка розташовується на відстані 12 тисяч світлових років від Землі. Ці зірки почали розпалюватися недавно й усе ще оповиті щільними пиловими хмарами. Дуже гарячі такі зірки вмирають у молодому за космічними мірками віці.

На знімку також можна помітити об'єкти, не пов'язані з туманністю. Наприклад, волокниста структура в правій частині знімка є залишком давньої наднової, а червоні волокна, що світяться зліва внизу, оточують незвичайну і дуже гарячу зірку. По всьому космічному "ландшафту" розкидані темні плями пилових непрозорих хмар.

Читайте також: Астрономи склали рекордно точну карту областей зореутворення в Чумацькому Шляху

eso.org

Зірки, які розташовуються в RCW 106, цікавлять астрономів тому, що вони оточені таким великим шаром пилу, що помітити їх на знімках у видимому спектрі (таких, як представлений знімок) абсолютно неможливо, вони можуть бути виявлені тільки на більш довгих хвилях.

Процес утворення менш масивних зірок, таких, як Сонце, астрономи розуміють досить добре: газові хмари притягуються одна до одної силою гравітації, їхні щільність і температура ростуть, і в кінці кінців починається ядерне горіння. Але для найбільш масивних зірок, прихованих в товщі таких хмар, як RCW 106, це пояснення перестає працювати. Маси цих зірок - астрономи називають їх O-зірками - можуть досягати багатьох десятків мас Сонця, і залишається абсолютно незрозумілим, як їм вдається зібрати на себе, а потім утримати необхідну для їхнього формування кількість газу.

Крім того, такі зірки спалюють весь запас ядерного палива через кілька десятків мільйонів років. Оскільки вони важко утворюються і рано "вмирають", подібні зірки є дуже рідкісними.

Раніше вчені встановили, що третина зірок Чумацького Шляху в минулому подорожувала галактикою. До такого висновку вчені прийшли після дослідження хімічних спектрів, тобто хімічного складу світил.