UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи знайшли планети, схожі на Юпітер та Нептун, біля «двійника» Сонця

Система знаходиться на відстані 175 світлових років від Землі.

Астрономи виявили систему з двома газовими гігантами, які обертаються навколо зірки, яку дослідники називають «двійником» Сонця. Як повідомляє Science Alert, ця система може пролити світло на те, як формувалась наша власна.

Система знаходиться на відстані 175 світлових років від Землі. Одна з планет нагадує Юпітер, але її маса в половину менша за масу газового гіганта Сонячної системи. Небесне тіло здійснює оберт навколо зірки за 6,3 земних роки. Друга планета в 2,5 рази більша за Нептун, вона здійснює оберт навколо світила за 316 днів.

Читайте також: Вчені знайшли неподалік Сонячної системи схожу на Землю планету

Відкриття допоможе вченим зрозуміти, які види планетних систем можуть формуватися навколо сонцеподібних зірок. У перспективі це допоможе знайти «другу Землю».

Земля - єдине відоме місце у Всесвіті, де існує біосфера. Тому вона розглядається вченими як зразок для пошуку інших придатних для життя світів. Але Земля існує не в ізоляції, а в системі з іншими планетами, поясами астероїдів і зіркою.

Недавні дослідження показали, що архітектура системи відіграє важливу роль у тому, чи буде планета земного типу придатною для життя. Астероїди та комети можуть принести на неї важливі компоненти для зародження життя.

Важливу роль відіграє Юпітер, який охороняє внутрішні планети від постійного бомбардування. Але його гравітація може пошкодити орбіти цих небесних тіл, відкидаючи їх далі. Ймовірно, що Юпітер зіграв важливу роль у тому, щоб такі об'єкти досягли Землі у минулому.

З 2014 року вчені використовують інструмент HARPS Європейської південної обсерваторії для пошуку схожих на нашу систем. І система HIP 104045 здається майже ідеальним збігом. Вік зірки оцінюється в 4,5 мільярда років, вік Сонця – 4,57 мільярда років. Маса HIP 104045 складає 1,03 маси Сонця, а її радіус – 1,05 радіусу нашої зірки.

Навколо HIP 104045 обертається два газові гіганти. Супернептун знаходиться в так званій оптимістично населеній зоні зірки. Зона населеності - це область, в якій можливе існування води в рідкому вигляді. Оптимістична населена зона - це ширший діапазон відстаней, в якому можливі температури, що живуть.

Раніше вчені з Інституту астрофізики Кельнського університету виявили зірку-«немовля», яке знаходиться дуже близько до Стрільця А* - надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. Найцікавіше в ній те, що, згідно з теоретичними моделями, вона не повинна існувати так близько до чорної діри.