UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи засумнівалися в існуванні найближчої до Землі чорної діри

Останні спостереження показують, що чорної діри в системі немає.

Астрономи з Університету штату Джорджія заявили про те, що чорної діри в потрійній системі із сузір'я Телескоп насправді може не бути. За їх словами, попередні роботи невірно оцінювали розміри зірок, які входять в систему, повідомляє Naked science.

Система HR 6819 знаходиться в південному сузір'ї Телескоп, на відстані трохи більше 1100 світлових років від Сонця. Спочатку систему вважали Ве-зіркою, не дуже великою, але гарячою і такою, що швидко обертається, оточеною диском з викинутої матерії. Пізніше астрономи розглянули в системі присутність іншої зірки спектрального класу В3.

Пізніше вчені також з'ясували, що зірки, що володіють приблизно однаковими масами, обертаються не навколо загального центру. Виявилося, що зірка В3 обертається навколо Ве-зірки, здійснюючи оберот приблизно за 40 діб. Вчені припустили, що руху зірок обумовлені присутністю в системі третього елемента, чорної діри масою в п'ять сонячних.

Тепер же вчені заявили про те, що попередні дослідження невірно оцінювали маси зірок, які входять в HR 6819. Маса Ве-зірки може бути набагато вищою, ніж у В3, і саме тому друга описує кола навколо майже нерухомої першої, не вимагаючи ніякої чорної діри поблизу. В цьому випадку газопилової диск поблизу Ве-зірки, залучений цим рухом, повинен обертатися з тією ж періодичністю - близько 40 днів.

Спостереження підтвердили ці припущення. За словами вчених, Ве-зірка приблизно в шість разів масивніша за Сонце, вона перетягнула на себе більшу частину речовини своєї сусідки. В результаті зірка В3 важить не більше 0,4-0,8 маси Сонця.

До подібних висновків дійшли і автори іншої статті, яка була опублікована трохи раніше. Ймовірно, ця система подвійна, і спочатку вона представляла собою тісну пару схожих зірок В-класу. Одна з них потроху втрачала речовину, а інша - набирала її, і в підсумку пара стала нерівною.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астрономи отримали безпосереднє зображення планети на відстані 63 світлових років від Землі

Раніше астрономи за допомогою російсько-німецької рентгенівської обсерваторії "Спектр-РГ" помітили "пробудження" чорної діри. Апарат зафіксував спалах рентгенівського випромінювання, який виходив від об'єкта 4U 1755-338.