Вчені з Університету Ексетера змоделювали вплив пилу на клімат екзопланет і з'ясували, що він пом'якшує кліматичні екстремуми і підвищує шанси на появу життя. На думку дослідників, ця обставина можна використовувати при пошуку потенційно населених світів, повідомляє Naked science.
За словами вчених, досить велика кількість пилу може впливати на клімат планети, і, виходячи з супутніх факторів, або підігрівати або охолоджувати її. "На Землі і Марсі пилові бурі мають і охолоджуючий, і підігріваючий ефекти, хоча охолоджуючий зазвичай сильніший. Однак для планет з синхронним обертанням все зовсім інакше", - зазначили автори роботи.
Синхронність виникає тоді, коли швидкість обертання планети збігається зі швидкістю її обертання навколо зірки, і вона завжди орієнтована до зірки однією стороною. Проведене дослідниками моделювання показало, що на такі планети наявність пилу має "пом'якшуючу" дію: "нічна" півкуля стає теплішою, а "денна" - холоне. Якщо ж планета знаходиться дуже близько до зірки, наявність пилу затримує вологу, перешкоджаючи її випаровуванню в космос. Надто далеким планетам, навпаки, пил дозволяє додатково нагрітися, поглинаючи додаткову кількість інфрачервоного випромінювання.
Виходячи з цього, виходить, що відносно велика кількість пилу в атмосфері планет, особливо тих, які знаходяться на кордоні населеної зони, позитивно впливає на їхню здатність підтримувати життя. На думку дослідників, його відстеження допоможе краще ідентифікувати потенційно населені світи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше міжнародна команда вчених з допомогою спектрографа ESPRESSO підтвердила, що у найближчій до Сонця зірки, Проксими Центавра, дійсно існує планета, схожа на Землю. Планета масою в 1,17 рази більшою за земну, знаходиться в населеній зоні зірки і здійснює оберт навколо неї за 11,2 земних діб.