UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи вперше спостерігали зникнення корони чорної діри

Чому це сталося, вчені поки точно не знають.

Астрономи під час спостережень за чорною дірою помітили незвичайне явище: корона, яка оточує горизонт подій, на якийсь час загадковим чином зникла. Чому це сталося, дослідники на даний момент точно не знають, повідомляє Naked science.

Ймовірно, причиною таких змін стала зірка, яка потрапила під вплив гравітації чорної діри. Вчені порівнюють її з «камінчиком, що потрапив у коробку передач»: зірка рикошетом пройшла через корону, в результаті всі частинки, що обертаються навколо об'єкта, впали всередину діри. Це призвело до зниження яскравості об'єкта в десятки тисяч разів всього за рік.

Незвичайну поведінку 1ES 1927+654 – надмасивної чорної діри, яка знаходиться в центрі однієї з галактик, вчені помітили ще в 2018 році. Яскравість об'єкта різко збільшилася приблизно в 40 разів.

Завдяки пильній увазі до 1ES 1927+654 дослідники простежили, як об'єкт втрачає інтенсивність випромінювання практично у всіх діапазонах частот, особливо в високоенергетичному рентгенівському діапазоні. Це свідчило про те, що корона чорної діри практично повністю випарувалася.

Корона чорної діри не зникла назавжди, новий диск випромінюючої речовини зібрався навколо об'єкта всього за кілька місяців. І по силі він не поступався короні, що зникла.

Вчені точно не знають, що сприяє появі корони чорної діри, але вважають, що це якось пов'язано з конфігурацією ліній магнітного поля, що проходять через аккреційний диск чорної діри. На думку астрономів, якщо причиною подібного стрибка яскравості дійсно була зірка, то її розірвало гравітаційним тяжінням чорної діри, а матерії розкидало по аккреційному диску. Це могло призвести до тимчасового розриву і деформації ліній магнітного поля чорної діри.

В залежності від маси чорної діри, існує певний радіус, всередині якого зірка напевно буде притягатися гравітацією чорної діри і руйнуватися. А значить, лінії магнітного поля, що підтримують існування корони, повинні бути в межах цього «радіусу руйнування». Згідно з розрахунками, якби зірка дійсно стала причиною тимчасової відсутності корони навколо надмасивної чорної діри 1ES 1927+654, вона б почала руйнуватися в радіусі близько чотирьох світлових хвилин, або ж 75 мільйонів кілометрів від центру чорної діри.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Астрономи за допомогою Дуже великого телескопа помітили незвичайне явище – зникнення масивної зірки в карликовій галактиці. Дослідники припускають, що яскравість зірки могла різко впасти або ж вона зникла за хмарою пилу. Можливо також, що вона перетворилася на чорну діру без утворення наднової.