UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили зірку в незвичайному коконі

Зірка стала першим подібним об'єктом за межами Чумацького Шляху.

Японські астрономи за допомогою телескопа ALMA виявили новонароджену зірку, оточену гарячою і щільною хмарою, що складається зі складних молекул. Як повідомляється на сайті Европейской південної обсерваторії, молекулярна хмара такого типу вперше виявлена за межами Чумацького Шляху.

Хімічний склад хмари істотно відрізняється від хмар, які спостерігаються в нашій галактиці, що свідчить про набагато більшу, ніж досі було прийнято вважати, різноманітність хімічних процесів у Всесвіті.

Дослідники спостерігали за масивною зіркою ST11, яка розташовується з галактиці Мала Магелланова хмара. Астрономи зареєстрували випромінювання різних молекулярних газів, які утворюють порівняно гарячу і щільну компактну молекулярну область навколо зірки ST11, що щойно загорілася. Поза Чумацьким Шляхом такі об'єкти – гарячі молекулярні ядра – ніколи ще не спостерігалися.

Спостереження дослідників показують, що хімічний склад виявленого в LMC ядра дуже відрізняється від складу подібних об'єктів в Чумацькому Шляху. В ньому найбільш помітні ознаки наявності таких молекул, як двоокис сірки, окис азоту, формальдегід, а також звичайного космічного пилу. Але деякі органічні сполуки, наприклад, метанол (найпростіша молекула алкоголю), представлені надзвичайно слабо, в той час, як в ядрах, що спостерігаються в Чумацькому Шляху, міститься багатий асортимент складних органічних молекул, в тому числі метанолу і етанолу.

Поки неясно, чи існують великі складні молекули, які виявляються у Чумацькому Шляху, в гарячих молекулярних ядрах в інших галактиках. Складні органічні молекули представляють особливий інтерес, оскыльки деякі з них пов'язані з формуванням у космічному просторі пребіотичними молекулами, що передують зародженню життя.

eso.org

Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що бистро обертаються.