Команда астрономів з Каліфорнійського технологічного інституту виявила в далекій карликовій галактиці яскравий спалах наднової, повідомляє Naked Science.
Наднові з колапсом ядра виникають, коли масивна зірка виснажує своє паливо і вибухає. Теоретики передбачили, що подібний вибух може статися, при злитті нейтронної зірки або чорної діри з сусідньою великою, ще "живою" зіркою.
Вчені вирахували, що залишок наднової, що розширюється був викинутий із зірки за кілька століть до того, як вона вибухнула. Спостерігаючи за змінами в її світінні на різних довжинах хвиль, вчені прийшли до висновку, що мають справу з першим прикладом наднової незвичайного типу.
Астрономи припустили, що якщо в парі масивних зірок одна вибухає надновою, перетворюючись на нейтронну зірку або чорну діру, то вона може залишитися на орбіті у сусідки та поступово зближуватися з нею.
В результаті цього, друга зірка може почати викидати велику кількість матерії, яка в підсумку, утворює велику хмару. А щільна нейтронна зірка наближається до її ядра, що викликає викид сильного випромінювання, який врешті-решт провокує вибух.
Хвилі доходять до навколишньої хмарі, що змушує її випромінювати в м'якших діапазонах хвиль.
Ще у 2014 році японський рентгенівський телескоп MAXI виявив спалах VT J121001+4959647 на відстані близько 500 мільйонів світлових років, на околиці карликової галактики, але тоді на неї особливої уваги вчені не звернули. А до уваги вона потрапила, у 20117 році, коли масиви радіотелескопів VLA помітили яскравий спалах VT J121001+4959647.
Після цього, астрономи провели пошуки в інших базах даних і з'ясували, що спалах на цій же ділянці неба помічали раніше. Тому на цій же ділянці неба провели ще одне спостереження за допомогою телескопів обсерваторії Кека.
Отримана картина узгоджується з проявами рідкісної наднової. За оцінками вчених, перша зірка скинула більше однієї сонячної маси, потім цю хмару накрила хвиля вибуху наднової, що створило випромінювання в оптичному і радіодіапазоні.
Ну а сам спалах проявилася більш ранніми спостереженнями в рентгені. Вчені продовжують вивчення наднової VT J121001+4959647.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, що "випадковий" об'єкт допоміг вченим знайти цілу популяцію зірок у Всесвіті. Коричневий карлик може бути такого ж віку, як і Всесвіт.