UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили джерело золота і платини у Всесвіті

Зіткнення нейтронних зірок призводять до утворення важких елементів.

Вчені з Массачусетського технологічного інституту і Університету Нью-Гемпшира заявили про те, що злиття нейтронних зірок привели до появи більшої кількості важких елементів за останні 2,5 мільярда років, ніж злиття між нейтронними зірками і чорними дірами, повідомляє Scitechdaily.

Більшість елементів легших за залізо укладені в ядрах зірок. Розпечений центр світила живить синтез протонів, стискаючи їх разом і даючи початок важким елементам. Але вчені довгий час задавалися питанням про те, звідки беруться золото, платина та інші важкі елементи, формування яких вимагає більше енергії, ніж можуть згенерувати зірки.

У новій роботі дослідники заявили про те, що злиття в бінарній системі нейтронних зірок або зіткнення двох таких об'єктів за останні 2,5 мільярда років привели до появи більшої кількості важких елементів, ніж злиття між нейтронної зіркою і чорної діри.

Читайте також: Гігантська планета і мертва зірка вказали на те, що буде після смерті Сонця

Вчені порівняли два типи злиттів по тому, скільки важких елементів утворюється в результаті, і прийшли до висновку, що бінарні системи нейтронних зірок є основним джерелом золота і платини та інших важких елементів, відомих сьогодні. Відкриття також дозволить визначити кількості важких елементів, які з'являються у Всесвіті.

Коли в зірках відбувається ядерний синтез, їм потрібна енергія для об'єднання протонів і створення важких елементів. Але для утворення таких елементів, як платина, потрібно набагато більше енергії. Спочатку дослідники думали, що джерелом їхньої появи можуть бути вибухи наднових. Коли масивна зірка вибухає надновою, залізо в її центрі може об'єднатися з більш легкими елементами і утворити більш важкі.

Але пізніше вчені зафіксували гравітаційні хвилі, які випустило злиття нейтронних зірок, і виявили в них сигнатури важких елементів. Кількість золота, що з'явилася з результаті злиття, була в кілька разів більшою, ніж маса Землі. Тобто, подвійні нейтронні зірки є більш ефективними у формуванні важких елементів, ніж наднові.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше астрономи з Університету Флоренції заявили про те, що їм вдалося знайти сліди перших зірок, що з'явилися у Всесвіті. Ймовірно, що їхні елементи містить зірка AS0039, яка знаходиться в карликовій галактиці Скульптор на відстані 290 тисяч світлових років від Землі.