UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили «блукаючу» чорну діру

Чорна діра рухається по власній галактиці.

Астрономи виявили щось незвичайне: чорну діру, яка не тільки рухається по Всесвіту, але і рухається в рамках власної галактики, повідомляє Science alert. Вчені точно не знають, чому так сталося, але у них є здогадки.

«Ми не очікуємо, що більшість надмасивних чорних дір буде рухатися; вони зазвичай задовольняються тим, що просто сидять без діла. Вони настільки важкі, що їх складно змусити рухатися. Подумайте, наскільки складніше привести в рух кулю для боулінгу, ніж штовхнути футбольний м'яч - розуміючи, що в даному випадку "куля для боулінгу" - це в кілька мільйонів разів більше маси нашого Сонця. Для цього буде потрібен доволі потужний удар», - заявив Домінік Пеше з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики.

Знайти мандрівну чорну діру дуже важко. Подібні об'єкти можна знайти тільки на величезних просторах космосу, мільйонах і мільярдах світлових років. Але виділити в такому масштабі один об'єкт, що рухається, складно. Тому дослідники шукали чорну діру з потужним аккреційним диском навколо неї, який генерує велику кількість світла і тепла.

Вчені вивчили 10 подібних галактичних ядер, порівнюючи швидкість руху чорної діри зі швидкістю всієї галактики в цілому. Одна з цих чорних дір вела себе не так, як інші. Спіральна галактика J0437 + 2456 знаходиться на відстані 228 світлових років від Землі, чорна діра в ній в три мільйони разів масивніша за Сонце. Спостереження показали, що вона рухається не так, як вся галактика.

Розрахунки вчених показали, що швидкість чорної діри становить приблизно 4810 кілометрів на секунду. З іншого боку, нейтральний водень галактики, здається, видаляється зі швидкістю 4910 кілометрів на секунду. Згідно зі спостереженнями за рухом зірок і газів, швидкість внутрішньої області галактики становить 4860 кілометрів на секунду.

Поки залишається невідомим, що саме змусило чорну діру пересуватися, але у дослідників є кілька версій. Ймовірно, цей об'єкт став наслідком злиття двох надмасивних чорних дір. Можливо також, що галактика переживає процес зіткнення з іншим великим об'єктом, наприклад, іншою галактикою. Ще одне пояснення полягає в тому, що у чорної діри є невидимий компаньйон, разом з яким вони обертаються навколо одного центру.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астрономи відкрили суперземлю з ультракоротким орбітальним періодом

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися і досягти колосальних розмірів за короткий час.