UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи розкрили таємницю походження джетів чорних дір

Дослідники зрозуміли, чому викиди плазми починають світитися.

Астрономи за допомогою телескопа NuSTAR і обсерваторії імені Вільяма Гершеля розкрили таємницю походження джетів – викидів плазми, які виходять з чорних дір, повідомляється на сайті NASA.

У ході дослідження вчені спостерігали за двома системами в Чумацькому Шляху, кожна з яких складається з чорної діри, що живиться звичайною зіркою. Дослідники спостерігали за системами на різних етапах викиду енергії.

Одна з цих систем, V404 Лебедя, досягла піку своєї яскравості у 2015 році, під час спостережень за нею. Яскравість ж другої, GX 339-4, становила всього 1% від можливого максимуму. Ці спостереження дозволили встановити, що джет стає видимим у різних частинах спектра не в один і той же момент часу, а з дуже невеликою затримкою – спочатку сигнал був зафіксований NuSTAR, і приблизно через 0,13 секунди світіння чорної діри стало помітним для наземних телескопів, що працюють в оптичному діапазоні.

Це означає, що джет чорної діри починає світитися не відразу, а лише тоді, коли його матерія піде на приблизно 30-40 тисяч кілометрів від горизонту подій чорної діри. Крім того, дослідники встановили, що народження таких пучків плазми не залежить від розмірів і маси чорної діри.

На думку дослідників, поява джетів пов'язана не з розмірами аккреционного диска, а зі швидкістю обертання речовини і її температурою. Рентгенівське світло виходить від речовини, яка розташовується дуже близько до чорної діри. Сильні гравітаційні сили витягають цю речовину, а її частинки починають рухатися на швидкостях, близьких до швидкості світла, що змушує плазму світитися.

Раніше NASA представило відео знищення зірки чорною дірою. На відео зображено момент так званого "приливного руйнування", яке знаходиться в центрі галактики, розташованій на відстані 290 мільйонів світлових років від Землі.