UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи пояснили брак темної матерії в далекій галактиці

Більшу частину темної матерії поглинула її велика сусідка.

Астрономи з Університету Нового Південного Уельсу знайшли просте пояснення проблеми дефіциту темної матерії в галактиці NGC 1052-DF4. Ймовірно, більшу її частину «вкрала» сусідня велика галактика, повідомляє Naked science.

Кілька років тому вчені виявили доволі незвичайні ультрадифузні галактики NGC 1052-DF2 і NGC 1052-DF4, зовсім тьмяні через невелику кількість зірок, що входять до них. Але головною їхньою дивиною став дефіцит темної матерії: розрахунки показали, що в DF2 і DF4 її міститься на порядки менше, ніж передбачають існуючі теорії. Відтоді астрономи регулярно повертаються до цієї загадки з новими ідеями і поясненнями, а деякі навіть висувають на цій основі доволі екзотичні гіпотези про природу темної матерії.

Нові спостереження за NGC 1052-DF4 були проведені телескопом «Хаббл» і наземними інструментами IAC80 і GTC. Вони свідчать про те, що більшу частину темної матерії перетягнула на себе сусідня галактика NGC 1035. Зближуючись з DF4, вона перетягує на себе темну матерію, але поки непомітно впливає на популяції зірок, які знаходяться ближче до центру.

Дослідники розглянули розподіл зірок і кульових скупчень в DF4. Останні виникають в результаті народження молодих зірок в великих «зоряних колисках». Виявилося, що кульові скупчення DF4 «тягне» сусідня галактика. Їх захоплюють «приливні хвости», які витягуються в її сторону.

Вчені вважають, що галактика знаходиться на ранній стадії взаємодії і поглинання своєю сусідкою. Але, оскільки темна матерія знаходиться далеко за межами населених зірками областей DF4, більша її частина вже втрачена. Згодом велика галактика поглине і зірки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астроном-аматор визначив можливе джерело сигналу Wow!

Раніше команда вчених з США і Китаю заявила про виявлення потенційної планети в галактиці Вир. Це перше виявлення планети за межами нашої галактики.