UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи отримали знімок Ети Кіля з рекордною роздільною здатністю

Зірка викидає в навколишній простір зоряні вітри на швидкості до 10 мільйонів кілометрів на годину.

Міжнародна група астрономів за допомогою Дуже великого телескопа отримала знімки зірки Ета Кіля з високою роздільною здатністю. Знімок подвійної системи був опублікований на сайті Європейської південної обсерваторії.

Ета Кіля складається з двох масивних зірок, що обертаються навколо загального центру тяжіння. Вона дуже активна і викидає в простір зоряні вітри зі швидкістю до десяти мільйонів кілометрів на годину. Зона між зірками – компонентами системи, в якій вітри від кожної з них стикаються, дуже турбулентна, але досі була недоступна для дослідження.

Неймовірна енергія, що виділяється в Еті Кіля, призводить до масштабних явищ. У 1830-х роках в системі спостерігалося "Велике виверження", яке було викликано короткочасним викидом з більшого компонента гігантського кількості газу і пилу. Це призвело до появи нової Туманність Гомункулус, видимої і зараз. Зіткнення зоряних вітрів, що мчать з величезними швидкостями назустріч один одному, створює температури порядку мільйонів градусів і інтенсивне гамма-випромінювання.

Центральна область туманності, в якій відбувається зіткнення вітрів, настільки мала - в тисячу разів менша за Туманність Гомункулус - що ні космічні, ані наземні телескопи досі не могли отримати її детального зображення. Тепер же дослідникам вдалося отримати детальні зображення зоряної системи.

На знімку в області між двома компонентами Ети Кіля, там, де зоряний вітер, що мчить від меншої і більш гарячої з двох зірок, стикається з більш щільним вітром від більшої з зірок пари, можна побачити несподівану віялоподібну структуру.

eso.org

Раніше повідомлялося про те, що телескопу "Хаббл" вдалося зробити фото планетарної туманності"Маленька перлина", яка розташовується на відстані шести тисяч світлових років від Землі в сузір'ї Стрільця.