UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи отримали знімок джета плазми в околицях надмасивної чорної діри

Чорна діра розташовується в центрі галактики Центавр А.

Вчені за допомогою телескопа Event Horizon Telescope, який в 2019 році зробив перший прямий знімок чорної діри, отримали нове зображення. На цей раз на нього потрапив плазмовий джет надмасивної чорної діри з галактики Центавр А, повідомляє Science alert.

Галактика знаходиться на відстані 12 мільйонів світлових років від нас. Вона відома чорною дірою, яка викидає потужні джети, які вчені можуть зафіксувати на Землі. На новому ж зображенні такий джет представлений в деталях, які дозволяють дослідникам зрозуміти, що ж відбувається з такими явищами.

На зображеннях видно, що джет є конусом, який розширюється від джерела і світиться по краях. Такі джети викидає акреційний диск чорної діри, вони рухаються на надвисоких швидкостях і впливають на еволюцію галактики.

Вчені також відзначають, що чорна діра в центрі Центавра А в 100 разів менш масивна, ніж та, яка розташовується в галактиці М87 і знімок якої був отриманий в 2019 році. Її маса складає 55 мільйонів мас Сонця. Але навіть при цьому вона набагато більша, ніж основна ціль Event Horizon Telescope - Стрілець А, яка знаходиться в центрі нашої галактики. Маса цієї чорної діри становить «всього» 1,4 мільйона сонячних.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Nature Astronomy

Читайте також: Астрономи розповіли про зустріч космічного зонда з хвостом комети

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися і досягти колосальних розмірів за короткий час.