UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономам вдалося розкрити таємницю рідкісної зірки

Вчені зробили це за допомогою 100 років спостережень за світилом.

Астрономи зафіксували у зірки типу RV Тельця цикл зміни яскравості довжиною 60 років. Їм вдалося зробити це завдяки спостереженням за світилом, які почали вести з кінця XIX століття, повідомляє «Популярная механика».

Відзначається, що, згідно з підрахунками вчених, в Чумацькому Шляху існує приблизно 300 зірок типу RV Тельця. Це надгіганти, які вже підійшли до завершення свого життя і, ймовірно, незабаром на них чекає перетворення на білих карликів. Зірки доволі рідкісні, тому не дуже добре вивчені астрономами.

У ході нового дослідження вчені проаналізували дані спостережень за однією з найяскравіших зірок типу RV Тельця - систему U Єдинорога. Вона складається з двох зірок, які здійснюють оберт навколо одна одної за 6,5 років. Система знаходиться на відстані 3600 світлових років від Землі.

«Головна» зірка важить в два рази більше за Сонце, але її обсяг в 100 раз більший, ніж у нашої зірки. Коливання тиску і температури в центрі зірки змушують її постійно розширюватися і стискатися, що і призводить до характерних змін в спектрі. Про зірку-компаньйона відомо мало, але вчені вважають, що її маса приблизно така ж, а ось вік набагато менший.

Холодний диск навколо обох зірок складається з газу і пилу, які були викинуті первинною зіркою під час еволюції. За допомогою телескопа, встановленого на Гавайях, вчені з'ясували, що діаметр цього диска складає 82 мільярди кілометрів. Виходячи з цього, дослідники встановили, що максимальна відстань, на яку можуть віддалятися зірки одна від одної, становить 870 мільйонів кілометрів.

На основі отриманих даних вчені змогли скласти модель, яка пояснювала всі коливання яскравості системи. Щоб підтвердити її, автори використали не тільки спостереження в радіодіапазоні, але і найдавніші з доступних оптичних спостережень, що датуються 1 888 роком. За їх допомогою дослідники змогли виявити два цикли коливань яскравості зірки тривалістю 6,5 і 60 років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астрономи виявили «блукаючу» чорну діру

Нагадаємо, десятиліття спостережень за однією з найбільш і близьких зірок, Вегою, показали, що в пиловому диску, який її оточує, може знаходитись велика планета. Її температура може підніматися до трьох тисяч градусів Цельсія.