UA / RU
Підтримати ZN.ua

Арктика у вогні: регіон охопили одні з найсильніших пожеж у сучасній історії

Більшість з них зосереджена у російському Сибіру.

Сибір знову охопили пожежі (фото ілюстративне)

Сибір знову охопили пожежі (фото ілюстративне)

Цього літа більша частина Арктики виявилася охоплена вогнем: у регіоні спалахнули одні з найсильніших у сучасній історії лісових пожеж, які були викликані надзвичайно сухою та спекотною погодою, повідомляє IFLScience.

Більшість пожеж охопила російську республіку Саха, частину Сибіру, де середньорічна температура становить -7,5 градусів за Цельсієм. Навіть у літні місяці температура тут зазвичай коливається в межах 0-10 градусів за Цельсієм.

Читайте також: Сьогоднішнє потепління – лише "квіточки": кліматологи пророкують "ягідки"

Незважаючи на те, що це зазвичай морозна частина планети, останніми роками, особливо у 2021 році, у цьому регіоні спостерігаються аномально високі температури та надзвичайно сильні лісові пожежі.

Останні дані Служби моніторингу атмосфери Copernicus Європейського Союзу (CAMS) показують, що лісові пожежі в Сибіру в червні 2024 року призвели до викидів 6,8 мегатонн вуглецю.

Це третій показник за останні два десятиліття після червня 2020 та 2019 років, коли було зафіксовано 16,3 та 13,8 мегатонн вуглецю відповідно.

Пожежі цього року – невід'ємна частина ширшої тенденції глобального потепління, в рамках якої Арктика нагрівається в чотири рази швидше за решту планети. Хоча цей регіон зараз взяв на себе основний удар, він може показати, що чекає на інші частини планети.

«Арктика є епіцентром зміни клімату, і лісові пожежі, що частішають у Сибіру, є явним попереджувальним знаком того, що ця найважливіша система наближається до небезпечних переломних точок клімату. Те, що відбувається в Арктиці, не залишається там – зміни у Арктиці посилюють глобальні ризики для всіх нас. Ці пожежі є попереджувальним сигналом про необхідність термінових дій», — заявила Гейл Вайтман, професор Університету Ексетера та засновниця Arctic Basecamp.

Але лісові пожежі вирують і в протилежній частині Землі – Південній Америці. Спостереження CAMS показують, що активність лісових пожеж на водно-болотних угіддях Пантанала – найбільших у світі тропічних водно-болотних угіддях, розташованих у Бразилії, Болівії та Парагваї – є найінтенсивнішою за останні два десятиліття після надзвичайно посушливого сезону дощів.

Раніше вчені заявили про те, що викопне паливо, яке ми спалюємо сьогодні, завтра може стати смертним вироком для багатьох людей. Аналіз 180 статей, присвячених смертності від змін клімату, показав, що найближчим століттям від кліматичних катастроф може загинути щонайменше мільярд людей.