UA / RU
Підтримати ZN.ua

Арктичний лід тоншає швидше, ніж вважалося

Через глобальне потепління в регіоні випадає менше снігу.

Вчені з Університетського коледжу Лондона заявили про те, що товщина льоду прибережних районів Арктики скорочується набагато швидше, ніж вважалося. Як повідомляє Phys.org, дослідники провели нове моделювання, яке показало, що ця швидкість насправді на 70-100% вища за передбачуване.

Товщину льоду вимірюють, визначаючи, наскільки він височить над водою, але сніг тисне на крижину, змушуючи її просідати в воду. Щоб врахувати цю похибку, вчені користуються картою висоти снігового покриву. Але вона не оновлювалася кілька десятиліть і вже застаріла.

У новому ж дослідженні вчені замінили цю карту результатами комп'ютерної моделі, призначеної для оцінки висоти снігового покриву. В результаті виявилося, що морський лід в прибережних районах стоншується на 70-100% швидше, ніж вважалося до цього.

«Товщина морського льоду є чутливим індикатором здоров'я Арктики. Це важливо, оскільки більш товстий лід діє як ізолююча ковдра, не дозволяючи океану нагрівати атмосферу взимку і захищаючи її від сонячного світла влітку. Більш тонкий лід також з меншою ймовірністю виживе під час арктичного літа», - заявив один з дослідників Роббі Малетто.

У ході нового дослідження вчені користувалися даними європейського супутника CryoSat-2. Порахувавши, скільки часу потрібно радіолокаційним хвилях, щоб відбитися від льоду, вони можуть обчислити висоту льоду над водою, з якої вони можуть визначити загальну товщину льоду.

Крім того, вчені скористалися новою моделлю снігового покриву, яка була розроблена фахівцями з Університету Колорадо. Вона визначає товщину і щільність снігу за допомогою таких показників як температура повітря, кількість снігопадів і рух льоду. Це дозволяє з'ясувати, скільки снігу могло накопичитися на льоду.

Об'єднавши дані сніжної моделі з радіолокаційними, вчені змогли розрахувати товщину льоду, а також те, як вона змінювалася з року в рік. Виявилося, що темпи зниження товщини льоду в трьох прибережних морях - Лаптєвих, Карському і Чукотському - прискорилися на 70, 90 і 110% відповідно в порівнянні з попередніми вимірюваннями. Крім того, дані показали, що мінливість товщини морського льоду в усіх семи прибережних морях від року до року збільшувалася на 58%.

Зазвичай товщина льоду в прибережних регіонах варіюється від півметра до двох метрів. Але все частіше лід в цьому регіоні не переживає літнє танення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Зміна клімату створює загрози для фінансової системи - МВФ

Раніше вчені заявили про те, що значна частина льодовикового покриву Гренландії знаходиться на межі руйнування і прискорене танення стане неминучим, навіть якщо глобальне потепління буде зупинено.