UA / RU
Підтримати ZN.ua

Археологи знайшли найбільше масове поховання в Європі

У ньому спочивають давні жертви чуми.

Археологи, які проводять розкопки в місті Нюрнберг у Німеччині перед будівництвом нового будинку для літніх людей, виявили, ймовірно, найбільше масове поховання в Європі. У ньому лежать останки жертв чуми, повідомляє Science Alert.

Розкопки ще продовжуються, але вчені вже знайшли останки понад 500 осіб, вік яких становить кілька століть. Дослідники вважають, що тут можуть лежати близько 1500 осіб.

Читайте також: Археологи знайшли некрополь мідної доби зі зброєю, яка залишилася гострою

Точне датування поховання поки провести не вдалося, але вчені вважають, що вісім чумних ям було створено у першій половині XVII століття. Деякі кістки виявилися пофарбованими в зелений колір, оскільки якийсь час це місце використовувалося для захоронення відходів мідного заводу.

«Ми збережемо та заархівуємо всі людські останки, які будуть знайдені на майбутніх будівельних майданчиках. Наразі ми припускаємо, що як тільки роботи будуть завершені навесні, це буде найбільший цвинтар для жертв чуми, розкопаний у Європі», - заявили археолог Нюрнберзького департаменту охорони спадщини Мелані Лангбейн та головний антрополог Флоріан Мельцер.

Бубонна чума викликала кілька найруйнівніших пандемій в історії людства. Головним чином, вона пов'язана з Чорною смертю та Юстиніановою чумою. Протягом століть ця заразна хвороба, яку переносять блохи, поверталася невеликими спалахами. Після Чорної смерті локальні епідемії в Європі повторювалися протягом 400 років, забирають життя сотень та тисяч людей.

Нюрнберг не став винятком. У місті навіть розташовується знаменитий чумний цвинтар Святого Роха. Але те, що знайшли археологи під час рутинної перевірки перед будівництвом, не було цвинтарем. Знайдені останки свідчили про щось більш відчайдушне та руйнівне.

За словами вчених, знайдене поховання вказувало на те, що велику кількість людей потрібно було терміново поховати, не враховуючи християнських практик поховання.

Варто зазначити, що чума не залишає видимих слідів на кістках своїх жертв, тому для встановлення точного діагнозу необхідно провести ДНК-аналіз. Очікується, що він підтвердить наявність у людей слідів чумної бактерії Yersinia pestis.

Радіовуглецеве датування останків, знайдених в одній із могил, датує її кінцем XV-початком XVII століття. Але знайдені у ній монети вказують початку ХХ століття. Вчені також знайшли записку, датовану 1634 роком, що описує спалах чуми в 1632 і 1633 роках у Нюрнберзі, внаслідок якого загинуло близько 15 тисяч людей. У ній вказувалося, що близько двох тисяч із них було поховано на місці виявленого поховання.

Раніше вчені виявили ДНК бактерії, яка є відповідальною за сумнозвісну Чорну смерть, у зубах трьох людей, похованих на території Великої Британії за тисячоліття до початку смертоносної пандемії. Тобто чума проникла до Європи задовго до того, як континент накрила жахлива епідемія.