UA / RU
Підтримати ZN.ua

Археологи виявили давньоримську ручку із зображенням сцени страти

Її творець, мабуть, дуже надихнувся стратою, коли людей кидали на роздертя тваринам.

У Великій Британії археологи знайшли давньоримську ручку з мідного сплаву, повідомляє N + 1. На ній зображена сцена damnatio ad bestias - це такий вид страти, коли живих людей кидали на роздертя диким тваринам.

Древній артефакт знайшли під час розкопок міського будинку давньоримської епохи в Лестері. Джон Пірс з Королівського коледжу Лондона спільно з британськими археологами вивчив декоровану ручку ключа з мідного сплаву.

Виявилося, що предмет складався з двох частин, які з'єднуються. А залізний стрижень самого ключа, швидше за все, був зрізаний навмисно. Після того як дві частини ручки з'єднали, то її змогли виміряти. Її довжина склала 120 міліметрів, а вага - 304 грами. На предметі є дві відлиті з міді фігури.

На першій зображений дорослий напівголий чоловік з широко відкритими очима, який намагається боротися з левом. А на другій розташовані чотири юнаки, які начебто захищаються.

На дорослому чоловікові штани й сандалі, але якщо не вдивлятися, то він виглядає голим вище пояса. Він стоїть, зігнувши ноги в колінах і відвернув голову якомога далі від левової пащі. По одягу і за рисами обличчя в цій людині можна впізнати варвара.

Читайте також: В Іспанії археологи вивчили прикраси епохи бронзової доби

А ті чотири молодики зображені з дуже великими головами, руками й ногами, та  без особливо вираженої мускулатури. Їхні обличчя підкреслюють великі очі, які виступають з очниць. А нижня частина тулуба одного з молодиків вивернута вліво, тим самим оголюючи його геніталії та обидві ноги.

John Pearce et al. / Britannia, 2021

На думку археологів, такі ручки від ключів зі складним декором найчастіше знаходять в північних провінціях Риму. Ці знахідки зазвичай належать до II-III століття нашої ери. Найчастіше їх прикрашають тілами або головами злих тварин.

Дослідники вважають, що поєднання агресивної тварини та людини на багатьох держаках інтерпретуються як сцени страти злочинців і бранців на арені, коли їх віддають на пожирання диким тваринам.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Недавні дослідження підтвердили, що видовища зі смертельними стратами влаштовувалися й у Великій Британії. Так, археологи припускають, що творець ручки, можливо, надихнувся таким видовищем і створив цей предмет.

Нагадаємо, що археологи знайшли в Єрусалимі сліди стародавнього землетрусу, який згадується в Біблії. Воно відбулося приблизно 2800 років тому.