Міжнародна група вчених встановила точний вік загадкових глечиків, які були знайдені по всьому Лаосу. Як повідомляє Science alert, їх створили понад три тисячі років тому.
В цілому, вченим відомо про тисячі подібних глечиків, висота яких може досягати трьох метрів. Точне їхнє призначення залишається загадкою. Протягом десятиліть передбачалося, що глечики були частиною древньої поховальної практики. Місцеві легенди свідчать, що глечики, серед іншого, використовували для зберігання продуктів, алкоголю і дощової води.
Разом з тим, археологам дуже важко вивчати регіон, в якому розташовуються глечики. Рівнина глеків і Лаос в цілому все ще зберігають в собі мільйони бомб, які були скинуті ВПС США в 1960-х роках. Дослідники визнають, що їм вдалося вивчити менше 10% глечиків.
Але останнім часом було здійснено кілька експедицій в безпечні регіони, тому вченим вдалося зробити кілька важливих відкриттів про ці загадкові об'єкти. Деякі з них стоять поодинці, а інші - цілими групами.
Згідно з оцінками, які провели дослідники, глечики побудували в кінці другого тисячоліття до нашої ери. Свідчення поховань, виявлені на деяких ділянках, також були датовані за допомогою радіовуглецевого методу, що свідчить про діяльність в період між XI-XIII століттями нашої ери. Тобто, Рівнина глеків передує цим поховальним практикам, можливо, на тисячі років.
Але дослідження, які були проведені раніше, свідчать про те, що поховальні практики можуть бути такими ж древніми, як і самі глечики. Тому вчені мають намір провести подальші дослідження, щоб виявити сліди давнішої активності людей.
Ще одна загадка, яку треба буде розв'язати вченим, полягає в тому, як глечики потрапили на місце їхнього знаходження. Дослідження глечиків на одній із стоянок вказує на те, що ймовірний кар'єр, в якому добували камінь для них, знаходиться на відстані восьми кілометрів від місця їхнього розташування. Тобто, стародавня культура, яка створювала ці об'єкти вагою до 30 тонн, повинна була також транспортувати їх.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше археологи знайшли в Єгипті найдавнішу пивоварню в світі. Експерти припускають, що пивоварню могли побудувати за часів фараона Нармера - засновника I династії Раннього царства (3150 - 2613 р.до н.е.).