UA / RU
Підтримати ZN.ua

Археологи вперше розкопали печі Трипільської культури епохи енеоліту

Українським археологам під час розкопок найбільшого поселення Трипільської культури вперше за 120 років вдалося виявити технологічні печі.

Українські археологи в Черкаській області під час розкопок найбільшого поселення Трипільської культури в Європі біля села Тальянки знайшли три унікальні печі. Відкриття тішить всіх: і археологів, і істориків, і гончарів - адже до цього ніхто не знаходив печей епохи енеоліту, та ще й у такому гарному стані.

"На жаль, Україна вже 20 років не фінансує розкопки Трипільської культури. Розкопки проводимо в основному за рахунок іноземних меценатів. Вже три роки до нас приїжджають німецькі геофізики", - розповів директор Державного історико-культурного заповідника "Трипільська культура" Владислав Чабанюк.

Їдуть німці за свої гроші і зі своїм обладнанням. Як стверджують вони самі, заради того, щоб древніми знахідками милувався весь світ.

Чабанюк зазначив, що завдяки німецькій геозйомці вдалося знайти два будинки і три печі. "При тому, що площа давнього поселення - близько 450 гектарів, так просто пічку або житло не знайдеш. Спасибі технологічному прогресу: до цього знаходили тільки великі об'єкти, а ось тепер можна розрізнити і ті, що дрібніші",- сказав він.

За 120 років розкопок технологічних печей у стародавньому поселенні не знаходили. Зате тепер історики можуть детально ознайомитися з гончарними технологіями трипільців. У таких печах виготовляли посуд - кухонний, столовий та ритуальний - а потім вже розписували орнаментами.

"Конструкція у старих печей унікальна. Навіть сьогоднішні гончарі здивувалися: трипільські печі, виявляється, набагато практичніші і більш технологічні, ніж сучасні печі і тим паче ті, які з'явилися вже за часів Київської Русі",- сказав він.

Самі печі мають розміри 2х2 метри. Вони трикамерні, з продувами, зроблені з глини і битої кераміки для більшої міцності. У них виготовляли саме той посуд, який зараз зберігається в музеях. Одну з печей Чабанюк планує перевезти в музей Трипільської культури у селі Легедзине, поруч із Тальянками. Піч виріжуть разом з землею і доставлять в музей за допомогою крана. Щоправда, там ще не визначилися, де її поставити. Ще одну піч повністю законсервують, а третю візьмуть на вивчення в Інститут археології.

"У наступному році плануємо запросити майстрів і гончарів на консультацію, спробуємо запустити піч у музеї, - ділиться планами археолог. - Якщо запустимо - запрошуємо туристів виготовляти посуд за стародавніми рецептами". !zn

Читайте також:

Вчені навчили програму знаходити стародавні поселення за світлинами з космосу

На Волині знайшли унікальну писанку, виготовлену 950 років тому

Криму археологи виявили шолом віком дві тисячі років

Українські вчені підняли амфори з найбільш стародавнього корабля, що затонув у Чорному морі