UA / RU
Підтримати ZN.ua

Антропологи відтворили зовнішність двох жінок бронзової доби

Останки жінок знайшли в 2002 році.

Чеські антропологи відтворили зовнішність двох жінок бронзової доби. Як повідомляє N+1, дослідникам вдалося створити комплексні тривимірні портрети жінок. Крім того, вони висловили припущення, що їх експлуатували на крем'яних каменарнях.

У 2002 році на кам'яних родовищах в лісовому масиві в околицях Моравскі Крумлов археологи виявили в одній з шахт останки двох жінок. Перший скелет знайшли на глибині шести метрів, він належав жінці віком 30-35 років, зростом 149 сантиметрів. Скелет другої жінки знаходився на глибині семи метрів. Її вік вчені оцінили в 35-40 років, вона була нижчою, близько 146 сантиметрів на зріст. Старша жінка лежала на спині з закинутими за голову руками, на її грудях знайшли останки новонародженої дитини.

Вчені датували знахідки приблизно 4210 роком до нашої ери.

Тепер же співробітники Моравського музею провели комплексне генетичне, палеопатологічне, стоматологічне і ізотопне дослідження кісткових останків. У результаті вони змогли зробити висновки про фізичний стан, спадковість, а також зовнішність цих жінок.

Стан кісток старшої жінки має ознаки недорозвинення, викликаного анемією, деякі хребці зберегли сліди деформації від перевантажень. На зубах і великогомілковій кістці молодшої жінки також знайшли сліди недорозвинення. Вчені вважають, що це було пов'язано з недоїданням і стресом під час росту. Разом з тим, дослідники з'ясували, що в кінці життя обидві жінки добре харчувалися, їхній раціон містив велику кількість білкової і рослинної їжі без дефіциту мінералів і вітамінів.

Аналіз ДНК старшої жінки показав, що з 90% ймовірністю у неї були блакитні очі і світле волосся. У другої жінки волосся було темнішим, а очі - карими або зеленими. Незважаючи на відмінності в зовнішності, жінки були близькими родичками: мати і донька або сестри. А ось родинний зв'язок з немовлям не встановлено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Moravské zemské muzeum
Moravské zemské muzeum

Читайте також: Археологи виявили поховання дівчинки з головою зяблика в роті

Нагадаємо, раніше вчені відтворили 3D-реконструкцію обличчя великого італійського живописця епохи Відродження Рафаеля Санті для того, щоб підтвердити місце його поховання.