Здатність патогенів, що заражають людину, набувати стійкості до антибіотиків, викликає занепокоєння вчених і становить серйозну загрозу для здоров'я населення. Вчені помітили, що навіть у людей, які останнім часом не вживали антибіотики, але живуть у країнах з високим рівнем споживання цих препаратів, штами збудників відрізняються більшою антибіотикорезистентністю, ніж у країнах з низьким рівнем використання антибіотиків, повідомляє Science Alert.
Дослідження, проведене Інститутом Ерлхема та Інститутом Квадрама у Великій Британії спільно з міжнародною групою вчених, показало, що будь-які бактерії та інші мікроорганізми, які поселяються в організмі людини та на ньому, можуть бути джерелом стійкості до антибіотиків. Ймовірно, вживання антибіотиків людьми навколо може вплинути на нас безпосередньо.
«Навіть здорова людина, яка останнім часом не приймала антибіотики, постійно зазнає бомбардування мікробами від людей або домашніх тварин, з якими вона взаємодіє, що може призвести до того, що гени резистентності впровадяться у їхню власну мікробіоту», — заявив один із авторів роботи Кріс Квінс.
За його словами, якщо людина живе у суспільстві з високим рівнем споживання антибіотиків, це призводить до підвищення кількості генів стійкості у її мікробіомі.
Як зазначає видання, раніше дослідження були зосереджені в основному на вивченні резистентності до антибіотиків мікробів, які викликають інфекції у людей. Але мікроби «всюдисущі» в організмі людини, більшість з них нешкідливі, а багато - приносить користь.
Через легкість передачі стійкості генів використання антибіотиків може впливати на весь мікробіом, а не тільки на патогени, які повинні бути знищені. В результаті резистом - набір генів стійкості, виявлених у мікробіоті, - є важливим напрямом для досліджень.
Особливу роль у травленні та формуванні імунітету відіграє кишковий мікробіом. У травному тракті людини живуть мільйони різних мікробів, тут їх знаходиться більше, ніж будь-де в організмі. Автори дослідження припустили, що мікроби, що мешкають у кишечнику, можуть відігравати важливу роль у формуванні стійкості до антибіотиків.
Група проаналізувала 3096 зразків мікробіома кишечника людей з 14 різних країн, щоб дізнатися більше про вплив протимікробних препаратів на мікробіом кишечника, приділяючи особливу увагу зразкам людей, які не приймали антибіотики, щоб отримати "чистий" аналіз.
Дослідження показало, що кількість та різноманітність генів стійкості до протимікробних препаратів у людей, які не приймали антибіотиків, залежать від рівня споживання таких препаратів у суспільстві.