UA / RU
Підтримати ZN.ua

Антарктида переживала льодовикові періоди набагато частіше, ніж вважалося – вчені

Дослідники вивчили відкладення, знайдені у морі Росса.

Вчені з Університету Отаго проаналізували раніше не вивчені відкладення з Антарктиди. Як повідомляє Scitech daily, вони можуть змінити наше уявлення про те, наскільки часто континент переживав льодовикові періоди.

«До цього дослідження було відомо, що за останній мільйон років глобальний обсяг льоду, включаючи крижані щити Антарктиди, розширювався і відступав кожні 100 тисяч років. Однак це дослідження показує, що насправді вони просувалися вперед і відступали набагато частіше – кожну 41 тисячу років – до періоду близько 400 тисяч років тому», – заявив Крістіан Онейзер, провідний автор дослідження.

Читайте також: Льодовики Кіліманджаро можуть повністю зникнути до 2050 року

У ході дослідження вчені вивчили осадові відкладення з Моря Росса, які були вилучені для іншого проекту. Керн завдовжки 6,2 метра було вилучено в 2003 році, а потім поміщено в архів і з того часу він не вивчався.

Проаналізувавши відкладення, Онейзер зміг реконструювати розміри шельфового льодовика Росса та Західно-Антарктичного крижаного щита.

«Айсберги, які походять з шельфового льодовика, мають відкладення та каміння, прикріплені до їх нижньої сторони. Коли айсберги відколюються, вони відпливають у море і скидають каміння та відкладення у міру танення. Ці камені та відкладення також можуть надходити безпосередньо з шельфового льодовика, якщо крига знаходилася над ядром. З'ясувавши, скільки цього сміття знаходиться в ядрі з часом, ми можемо побудувати картину змін у розмірі крижаного щита», — пояснив він.

Вчений зазначає, що реконструкція минулого Антарктиди відіграє важливу роль у боротьбі зі змінами клімату. Крижані щити континенту можуть суттєво підняти рівень моря в міру танення, тому реконструкція палеоклімату може допомогти нам у розумінні того, як вони реагують на підвищення рівня вуглекислого газу в атмосфері.

Розуміння того, як крижані щити поводилися в минулому, може дати нам уявлення про те, як вони будуть реагувати на зміни клімату в майбутньому. А це може допомогти скоригувати роботу щодо скорочення рівня викидів.

Раніше вчені застосували нову модель, яка показала, що льодовики Гренландії тануть у 100 разів швидше, ніж вважалося раніше. Нове моделювання враховує унікальну взаємодію між льодом та водою у фіордах острова.