UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аномальну спеку в Сибіру пов'язали з діяльністю людини

Така тривала спека була б неможлива без антропогенного фактора.

Вчені з Франції, Німеччини, Нідерландів, Росії, Швейцарії і Великої Британії заявили про те, що аномальна і тривала спека в Сибіру була б неможлива без антропогенного фактора. У перспективі такі зміни клімату можуть призвести до катастрофічних наслідків, повідомляє Naked science.

Вчені відзначають, що навіть в умовах глобальних змін клімату, які зараз спостерігаються по всьому світу, тривала спека – рідкісне явище, яке, як очікувалося, повинно відбуватися не рідше одного разу на 130 років.

«У таких місцях, як Сибір, більш жаркий клімат може мати руйнівні наслідки не тільки для місцевої дикої природи і людей, які там живуть, але і для світової кліматичної системи у цілому: наприклад, через скорочення вічної мерзлоти, зменшення сніжного покриву і танення льоду. …> Нинішня сибірська спека сприяла підвищенню середньої температури у світі до двох найвищих показників за всю історію спостережень для періоду з січня по травень», — відзначають вчені.

У ході дослідження вчені проаналізували середні температури першої половини 2020 року для всього регіону, а також максимальну денну температуру в червні для міста Верхоянська, задіявши статистичні методи і близько 70 комп'ютерних моделей, які показали зміни в кліматі як з додаванням парникових газів в атмосферу, так і без них.

Виявилося, що діяльність людини підвищила можливість спеки щонайменше в 600 разів порівняно з початком ХХ століття. Якщо б цього не було, півроку аномальних температур траплялися б раз на 80 тисяч років. Виявилося також, що в цьому регіоні потепління йде в три рази швидше,  що в іншому світі. Очікується, що до 2050 року показники зростуть ще на 0,5-5 градуса Цельсія.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Сріблясті хмари можуть виявитися тривожним "дзвіночком" глобального потепління

У кінці червня температура за Північним полярним колом досягла рекорду за всю історію спостережень. Стовпчики термометрів у арктичному місті Верхоянськ в Сибіру піднялися до 38 градусів Цельсія.