UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аналіз лави підтвердив циклічність ослаблення магнітного поля Землі

Магнітне поле слабшає і стає сильнішим кожні 200 мільйонів років.

Вчені з Університету Ліверпуля проаналізували стародавні зразки лави, знайдені в Шотландії, і підтвердили циклічність ослаблення магнітного поля Землі. За їхніми словами, магнітне поле слідує циклу активності тривалістю 200 мільйонів років, протягом яких воно слабшає, а потім знову стає сильнішим, повідомляє Science alert.

Крім того, вчені вивчили інші геологічні свідчення змін сили магнітного поля, щоб підтвердити вимірювання, проведені протягом останніх кількох десятиліть.

Дослідники вивчили породи лави за допомогою теплових і мікрохвильових методів. Розташування кристалів у них вказало на те, яким був стан магнітного поля в момент їхнього утворення. Дослідники з'ясували, що між 332 і 416 мільйонами років тому в магнітному полі Землі спостерігалося падіння. Схоже ослаблення було зафіксовано і 120 мільйонів років тому. Протягом більш раннього періоду, який тепер називають низьким средньопалеозойським диполем, сила магнітного поля становила всього чверть від сьогоднішньої.

Це відповідає циклу тривалістю близько 200 мільйонів років. Крім того, нові дані дають дослідникам уявлення про те, як магнітне поле Землі поводило себе 300 мільйонів років тому, перед появою суперхрону - тривалого періоду часу, протягом якого воно зберігає стабільність.

Якщо цей цикл підтвердиться, то перевороти магнітних полюсів Землі повинні відбуватися кожні 200-300 тисяч років. Це турбує вчених, оскільки вони не розумію, як це може вплинути на технології та устаткування, яких не було, коли такий переворот відбувався минулого разу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Ядро Землі збільшується з одного боку швидше, ніж з іншого — вчені

Раніше вчені NASA помітили, що Південно-Атлантична магнітна аномалія розділилася на дві частини. Поки видимих наслідків цієї події немає, але вона може вплинути на роботу супутників і бортових комп'ютерів.