Генетик з Гарварду Джордж Черч і підприємець Бен Ламм створили компанію Colossal Biosciences, метою якої є «воскресіння» шерстистих мамонтів. По суті, стартап має намір створити гібрид азіатського слона та мамонта, який зможе існувати в арктичному кліматі.
На сайті компанії говориться про те, що основною її метою є «де-вимирання», здійснити яку дозволить «комбінація генетики і бізнесу». Так, за даними ООН на 2019 рік під загрозою зникнення знаходився приблизно мільйон видів тварин і рослин. Виправити ситуацію зможе «де-вимирання» - впровадження ДНК вимерлих представників мегафауни та інших видів існуючим.
Першою твариною, яку збирається «воскресити» стартап, стане шерстистий мамонт. У довгостроковій перспективі це дозволить перетворити ліси тундри на трав'янисті степи, якими вони були в давнину. Як пише National geographic, деякі вчені сподіваються, що це дозволить боротися зі змінами клімату, стримуючи відступ вічної мерзлоти.
«Ми відроджуємо гени, а не види. Мета - створення стійкого до холоду слона, який зможе спаровуватися з азіатським слоном, що знаходяться під загрозою вимирання», - заявив Черч.
Ідея відновлення вимираючих або вимерлих видів за допомогою генної інженерії не нова. Сам Черч розповідає про ідею «воскресіння» мамонтів з 2008 року. Але за 15 років йому вдалося залучити всього 100 тисяч доларів інвестицій, що дуже мало для такої амбітної мети, пише CNBC.
Але в 2019 році Черч познайомився з Ламмом, разом з яким вирішив створити спільну компанію. В рамках первинного фінансування Colossal Biosciences привернула 15 мільйонів доларів інвестицій.
За словами Черча, на те, щоб на світ з'явилося першеслоненя-гібрид, компанії буде потрібно близько шести років. Він зізнається, що раніше, коли йому задавали питання про терміни отримання результатів, він відповідав «не знаю, у нас немає фінансування». Тепер же він може говорити про шість років, які потрібні на проведення дослідів і досліджень.
National geographic зазначає, що команда вчених збирається використовувати кілька методів, ефективність яких при роботі зі слонами не була підтверджена. І що шестирічний термін - це дуже оптимістичний сценарій. На отримання самодостатнього і здатного вижити стада можуть знадобитися десятиліття.
Захист азіатських слонів від вимирання і боротьба зі змінами клімату
Шерстисті мамонти вимерли близько 10 тисяч років тому, хоча деякі популяції існували на Землі ще чотири тисячі років тому. Генетично ж ці тварини дуже схожі на азіатських слонів. Їм загрожує вимирання, від якого Черч і його колеги хочуть їх захистити.
За словами Черча, азіатські слони зіткнулися з двома основними загрозами: вірусом герпесу і близькістю їхнього ареалу проживання до людей. Вчені хочуть вирішити обидві ці проблеми за допомогою впровадження в їхній геном ДНК шерстистих мамонтів, після чого вони зможуть жити на просторах півночі Канади, Аляски і Сибіру.
Слоненя, якого Черч хоче створити, буде виглядати як мамонт. Вчений упевнений в успіху своєї компанії, оскільки йому вже вдалося провести подібні експерименти на свинях - він вніс зміни в 42 гена тварин.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Ембріон, який створять вчені, спочатку імплантують в штучний ендометрій, а потім він буде розвиватися в штучній матці, яку вчені використовували для вирощування генетично модифікованого ягняти в 2017 році.
У планах Colossal робота з російськими вченими, оскільки компанія хоче поселити своїх «мамонтів» в заповіднику на річці Колима в північно-східному Сибіру. Це дозволить перетворити тундру на степ, оскільки мамонти будуть поїдати невеликі дерева і створять умови для зростання трав, якими вони харчуються. Такі трави краще відбивають світло, ніж темні стовбури дерев. Крім того, мамонти будуть утрамбовувати сніг.
Ці трави охолодять екосистему, зменшивши виділення захопленого метану з танучої вічної мерзлоти, яка є одним з головних факторів глобального потепління.