UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Алкогольна комета» може подарувати жителям Землі новий зорепад: що кажуть вчені

Під час зорепаду метеори не будуть яскравими, але їх може бути надзвичайно багато. Вони повільно перетинатимуть небо.

У 1974 році комета 46P/Wirtanen з високим вмістом спирту наблизилася до Сонця і залишила за собою пиловий слід. Астрономи розрахували шлях цих уламків і передбачають, що Земля має зіткнутися з ними 12 грудня 2023 року. Вчені роблять припущення, що може утворитись новий щорічний метеорний потік, повідомляє IFLScience.

Чому відбуваються метеорні дощі

Практично усі відомі метеорні потоки складаються з матеріалу, що залишився після проходження комети. Вчені порівнюють комети з «брудними сніжками», оскільки ці небесні тіла залишають за собою слід з пилу. Ці залишки недостатньо зв'язані, щоб рухатись в космосі по орбіті, тому вони залишаються практично на місці. Коли Земля, рухаючись навколо Сонця, проходить крізь хмару цих частинок, ті вдаряються в атмосферу на великій швидкості, згораючи. Для землян ця подія виглядає, як зорепад. 

Зазвичай метеорні дощі відбуваються в один і той самий день щороку. Але вони з кожним роком все більше згасають, оскільки Земля поступово змітає метеоритний пил. Також тиск сонячного вітру або гравітація можуть переміщати частинки пилу так, що в деякі роки Земля проходить не через головний пояс, а через віддалений регіон хмари пилу. 

Чи справдиться прогноз?

Поки що припущення астрономів щодо комети 46P/Wirtanen не підтверджено. Їхня стаття, подана до журналу Astronomy and Astrophysics, ще не пройшла рецензування.

Якщо розрахунки науковців правильні, то зіткнення Землі зі слідом від комети станеться повільно (10,2 кілометра на секунду) між 8:00 і 12:30 за Гринвічем (з 10:00 до 14:30 за Києвом). Це означає, що зоряний дощ буде не дуже яскравим. Але у повільних метеоритів теж є перевага — можна спостерігати, як кожний з них перетинає все небо. Астрономи також припускають, що метеорів може бути незвично багато, навіть для зорепаду.

Багато обнадійливих прогнозів не справджуються. Передбачити новий метеорний дощ важко, особливо коли батьківська комета проходить близько до Юпітера і зазнає впливу його гравітації. 

Нагадаємо, в листопаді «Диявольська комета», яка наближається до Землі, втратила роги й позеленіла. На кометі сталося потужне виверження, після якого роги не виросли, як відбувалося раніше. Але астрономам вдалося помітити кілька нових характеристик об'єкта: зелений колір комети та загадкову «тінь».